Vánoce: Vůně Vánoc

By | 26.08.2020

K Vánocům patří i jejich typická vůně. Vůní Vánoc je hned několik. Typickou vůní je myrha a kadidlo, kterými se nechávaly provonět kostely a chrámy, ale také je používali bohatí lidé a králové. Na rozžhavené uhlí se často pokládala pryskyřice, která také vydávala příjemné vůně. Vykuřování chrámů se stalo zvykem, který se začal praktikovat i u nás. Díky tomu pak vznikaly františci, purpury a jiné vonné tyčinky, které si mohli dovolit i obyčejní lidé. Myrha i kadidlo byly velmi drahé a tak si obyčejní lidé doma pálili smolu nebo jehličí.

Kadidlo

Kadidlo se vyrábí z kadidlovníku pravého. Ten pochází z Arábie a východní Afriky. Nejlepší kadidla pochází přímo ze Somálska. Kadidlovník a jiné pryskyřnikovité rostliny u nás můžeme vidět pouze ve sklenících. Jsou náročné na své pěstování.

I kadidlo má několik druhů. Existuje i kadidlovník Freeův a kadidlovník pilovitý. Židovské kadidlo je černé a dělá se ze sturače obecného, který pochází z oblasti Středomoří. Jde o malý keřík rostoucí na skalách. Když se jeho větve poraní, vytéká z nich červenožlutá pryskyřice, která na vzduchu tuhne a voní po vanilce. Je tak součástí i purpury a františků, které se o Vánocích zapalují v našich příbytcích.

Někdo si tyto vůně užívá a nedokáže si představit Vánoce bez kadidla či františku, ale jinému mohou tyto aromatické vůně vadit. Každý si tak musí vyzkoušet sám, zda mu tyto vůně nebudou vadit a zpříjemní si s nimi vánoční období.

Myrha vonná

Každý si s Vánocemi spojuje různé vůně. Mezi oblíbené patří i myrha vonná. O ní se zmiňuje i Bible. Myrha vonná se získává z myrhovníku pravého. Jde o rostlinu, která roste planě a to hlavně v oblasti západního pobřeží v Arábii. Svou podobu mění do trnitého keře a může připomínat trnku. Když se kůra tohoto keře naruší, vytéká z ní olejovitá, poloprůsvitná, světle hnědá pryskyřice, která na vzduchu tuhne. Vůně této pryskyřice je terpentýnová s nahořkle kořenovou chutí.

Přečíst  Vánoce: Jak se narodil Ježíšek?

Myrhu měli lidé rádi už ve starověku, kdy ji využívali hlavně v lidovém léčitelství. Myrha byla určena zejména k podpoře chuti k jídlu, ke správnému trávení, k odhleňování, ke kloktání, na vředy a dokonce se z ní dělaly i pomády na vlasy.

Myrha se pálila v chrámech a světských obydlích. Dokonce se používala i k balzamování mrtvých. Také se jí říkalo balsamovník myrhový. I dnes se myrha užívá hojně v kadidlových směsích, aby na Vánoce provoněla všem byt.

Jalovec

Jalovec se užíval často jako zdroj vůně. Když byla vůně čerstvá a to jak z jehličí a pryskyřice, krásně dokázala provonět byt. Mezi chudými lidmi se jehličí pálilo na kamnech a nechával se jimi provonět příbytek. Často se takto užíval právě jalovec a to jeho plody. Z těch se dokázaly získávat i silice a vyráběla se tak kořalka borovička, která je původem z jalovce.

Lidé si mohou pojit Vánoce s různými vůněmi. Někdo si je spojuje s vůní cukroví a perníčků, jiný s vůní jedle, nebo borovičky. A jaká vůně je ta vaše?

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..