Vánoce II. díl: Barborka i lití olova

By | 02.05.2020

Vánoce 2011]Zavěšené jmelí nepochází z amerických tradic, ale už z tradic z období Keltů.

Skořápkové lodičky

Na Štědrý večer se také pouští lodičky. Rozlousknou se vlašské ořechy, jejich náplň se vybere a do skořápek se pomocí vosku připevní zbytky dohořelých svíček. Mezitím se napustí voda do umyvadla, či do lavoru, zapálí se svíčky v lodičkách a dají na vodu. Ta loďka majitele, která hoří nejdéle, značí dlouhý život.

Lití olova

I lití olova je tradiční činností. Nechá se roztavit na kovové lopatce v ohni a pak se vlije do vody. Tím vznikne mnoho abstraktních obrazů, z nichž lidé hádali, co je čeká.

Koledy

Na Vánoce se také zpívaly koledy. Dodnes koledy neodmyslitelně patří k Vánocům a v průběhu svátků i na samotný Štědrý večer se koledy zpívají, či pouštějí k poslechu.

Házení střevíce

V dávných dobách také dívky, které se chtěly vdávat, házely střevícem a to směrem ke dveřím. Pokud špička boty směřovala ke dveřím, znamenalo to, že se brzy vdá. Pokud tam směřovala pata boty, dívka měla zůstat ještě rok neprovdaná doma.

Jablko a tři zápalky

Když dívka nevěděla, kterého nápadníka si vybrat, použila jablko a tři zápalky. Ty se zapíchly do jablka s myšlenkou na určitého nápadníka. Pak se všechny zápalky zapálily a ta, která hořela nejdéle, značila toho pravého.

Rozkvetlá Barborka

Na svatou Barboru 4. 12. chodila každá dívka, která se chtěla vdát, trhat Barborku. Jsou to vlastně třešňové větve, také zlatý déšť natrhaný až po setmění. Pokud Barborka do Štědrého dne rozkvetla, znamenalo to, že dívka najde svého ženicha. Barborka se také měla zalévat vodou, kterou dívka nosila v ústech.

Nepřehlédněte:

Přečíst  Silvestr II. díl: Jak na Nový rok, tak po celý rok
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..