Stromeček jak víme, byl poprvé ozdoben svícny. Poté se lidé naučili zdobit stromeček každý rok na Štědrý den a zdobili ho převážně červenými jablky, pečivem z medu, ořechy a pozlacenými ořechovými skořápkami. Poté byl stromek zdoben perníčky, cukrovím, švestkami a jinými věcmi.
Používal se i materiál, který byl v dané době dostupný, nejčastěji sláma, šišky, hobliny, papír a trnkové větévky. Časem se stromky zdobily i barevnými řetězy, které se slepovaly kláskem a různými obrázky s vánočními motivy.
Až ve 20. století přišly tradiční čokoládové, skleněné a perníkové ozdoby. Zcela papírové vánoční ozdoby se u nás používaly převážně v Podkrkonoší. Typické sněhové figurky jako cukroví se pekly pouze v Praze a to v dílně Josefa Reimanna. Přes papírové ozdoby lidé přešly ke skleněným koulím a to až koncem 60. let minulého století. Ty se vyráběly v podkrkonošských sklárnách. Na Valašsku se vánoční ozdoby začaly vyrábět až v roce 1921 a ozdoby byly převážně dřevěné. Časem také tady našly zalíbení skleněné ozdoby.
Ze skleněných ozdob se začala dělat i umělecká díla. Vytvářel je i karlovarský Moser a to pro zahraniční objednávky.
I dnes lidé mají na výběr z mnoha druhů a barev vánočních ozdob a skleněné ozdoby také neztratily na svém půvabu. I typické slaměné ozdoby jsou stále k vidění v domácnostech, dávají se nejen na stromeček, ale také na chvojky.
Nepřehlédněte:
- Vánoce: Kde se vzal stromeček?
- Předvánoční atmosféra: Barborky
- Vánoce I. díl: Zvyky, které k nim patří
- Vánoce II. díl: Barborka i lití olova
- Vánoce: Kde se vzaly dárky?
- Advent: sváteční období
- Vánoční blahobyt
- Vánoční dárky podle horoskopu
- Vánoce: Jak se narodil Ježíšek?
- Vánoce: Vůně Vánoc