Vánoce 2012]Nastal čas Vánoc, pro mnohé nejkrásnější čas v roce. Vánoce české doprovází navíc mnoho tradic a zvyků, které jsou v zahraničí obdivovány. Někteří turisté dokonce i v tomto čase schválně navštěvují naší republiku, aby zažili českou vánoční atmosféru Vánoc. Vánoce tu nejsou úplně křesťanské, ani ne zcela komerční. Vánočních zvyků, které naši zemi doprovázejí, je skutečně dost. Které z nich dodržujete vy?
Šupina pro štěstí
Nejznámějším zvykem je u nás šupina pro štěstí. Kapr se stal u nás tradičním symbolem Vánoc a je to také hlavní chod štědrovečerní večeře. Říká se, že ten kdo si šupinku ze štědrovečerního kapra schová pod talíř, bude mít další celý rok štěstí. Šupina se schovává i do peněženky, aby zajistila dostatek peněz.
Oplatky s medem
Další tradicí je snědení oplatku s medem, jako snězení těla Páně, oplatek bývá kulatý a jde o symboliku Slunce. Na stole, by podle tradice, mělo být až 12 chodů jídla. Každý chod by měl značit jeden měsíc v roce. Jediný, kdo může stát od stolu je hospodyně. Ale vstávat by neměl nikdo, nevěstí to nic dobrého. Je proto dobré si vše dopředu nachystat a mít vše po ruce bez možnosti vstávání.
Zlaté prasátko
Tradiční zlaté prasátko vzniklo díky dětem. Měly se postit až do štědrovečerní večeře a za odměnu se jim mělo zjevit zlaté prasátko. A to s první hvězdou na nebi. Prasátko je také v období Vánoc symbolem štěstí.
Krájení jablka
Další oblíbenou činností je krájení jablka. To se vprostřed rozřízlo a obsah – buď pěticípé hvězdy znamenal život a křížek smrt. Rozřízněte jablko vždy ve středu kolmo ke stopce a nemusíte se ničeho bát. Používejte vždy zdravá jablka.
Nepřehlédněte:
- Vánoce II. díl: Barborka i lití olova
- Advent: sváteční období
- Vánoční blahobyt
- Vánoční dárky podle horoskopu
- Vánoce: Kde se vzaly dárky?
- Předvánoční atmosféra: Barborky
- Vánoce: Kde se vzal stromeček?
- Vánoce: Jak se narodil Ježíšek?
- Vánoce: Kde se vzaly vánoční ozdoby?
- Vánoce: Vůně Vánoc