Mrkev]Mezi kořenovou zeleninu řadíme celer, petržel, řepu a mrkev. Jedná se o typickou českou zeleninu. Odjakživa se tu tato zelenina pěstovala a naši předci ji každoročně sklízeli ze svých zahrádek. Dnes však tato zelenina zaujímá pramálo místa v našem jídelníčku. Kdo však dává přednost poctivé české kuchyni, užívá tuto zeleninu zejména do polévek i omáček nebo jako další suroviny při výrobě různých jídel. Ač se to nezdá, z mrkve i petržele lze s trochou koření a kulinářských schopností vytvořit skutečné pochutiny. V dnešní době raw jídel si můžete dokonce vytvořit mrkvový dort. Navíc většina z nich nám přispívá k dlouhověkosti.
Je dokázáno, že jedna mrkev denně pomáhá předcházet rakovině plic. Neznamená to však, že ji budeme přikusovat ke krabičce cigaret denně. Mrkev pomůže i tam, kde dýcháme smog a výpary z aut. Obsahuje vysoké procento betakarotenu. Mrkev napomáhá předcházet i rakovině děložního čípku, močového měchýře, tlustého střeva, jícnu nebo hrtanu. Mrkev v sobě navíc obsahuje i zeaxantin a lutein, ty pomáhají předcházet vzniku okulární degenerace a šedého zákalu.
150 g mrkve v sobě obsahuje 60mg vápníku a 580 mg draslíku. Právě draslík pomáhá podporovat správnou činnost srdce. Mrkev však obsahuje také hořčík, fosfor a vitamín C. Vařená mrkev má také vysoký glykemický index a to 85. Syrová mrkev má glykemický index 35. Vařením mrkve také dochází k lepšímu uvolnění výživných látek. Syrová varianta mrkve se hodí spíše při dietách a diabetu 2. typu.
Mrkvový raw dort
Z mrkve také můžete nachystat čerstvé, velmi dobré a výživné šťávy, které můžete kombinovat s pomerančem a zázvorem, nebo jablkem, dokonce i řepou a celerem. Šťávy z mrkve můžete popíjet i jen tak s řepou a celerem. Za velmi vhodnou dopolední svačinu platí mrkvová šťáva a hrstka mandlí.
Mrkev můžete nastrouhat i s kokosem, zamíchat s lněným olejem, rozinkami a medem. Pokud máte radši slané varianty, mrkev promíchejte s celerem, bílým jogurtem, česnekem, droždím a se slunečnicovými semínky.
Můžete si zkusit vyrobit i tolik oblíbený raw mrkvovo-švestkový dort. Stačí použít 4 mrkve, hrneček vlašských ořechů, hrneček datlí, půl hrnečku strouhaného kokosu, tři čtvrtě polévkové lžíce skořice, mletou vanilku a přidat dvě polévkové lžíce likéru, například višňového.
Na krém budete potřebovat hrnek namočených kešu oříšků, dvě stě gramů sušené namočené švestky, tři polévkové lžíce medu, vanilku, čtvrt hrnečku kokosového oleje a vlašské oříšky s kakaem na ozdobu.
Všechny ingredience na těsto zmixujeme, ne úplně do hladka. Výsledná konzistence by měla zachovat zrnitou strukturu. Hmotu dáme do vymazané formy. Přes noc necháte namočit kešu oříšky a švestky. Ty rozmixujete s medem, vanilkou a kokosovým olejem. Dort nazdobíte vlašskými ořechy a posypete kakaem. Nezapomeňte dort také alespoň hodinu v lednici vychladit. A máte připravený zdravý a lehký zákusek.