Cibule, česnek]Znalost koření je v určitých okamžicích nezbytná. Nejenže stimulují organismus k jeho lepší práci, posilují imunitní systém, ale také často napomáhají trávení. Existuje spousta druhů koření a každý druh má svoji vůni, chuť a také posilující zdravotní účinky. Ve druhém díle o koření si povíme víc o tradičním koření v našich kuchyních a také o jejich vzácné pomoci, co se lidského organismu týče.
Tradičním kořením, které můžeme najít v obrovském počtu uvařených jídel či pochutin, je cibule. Bez cibule by se spousta pochutin neobešla. Nejen že jídlu dodává vzhled, chuť, ale má také několik pozitivních účinků na zdraví, které nás nutí si cibule vážit nejen jako jídelní příměsi. Cibule podporuje činnost střev a celého trávení. Dokáže snížit cholesterol v krvi a pomáhá při jaterních potížích. Slouží proti bakteriím, dokáže dezinfikovat dýchací, močové i trávící cesty. Stimuluje činnost srdce. Doporučuje se jíst ji čerstvou a syrovou. Používá se však i sušená, granulovaná, osmažená. Výborná je na přiložení na rány po bodnutí či kousnutí hmyzem.
Dalším výborným pomocníkem nejen v kuchyni je česnek. Stejně jako cibule působí antibakteriálně, dostává se po požití do trávicího traktu, plic i do kůže a dokáže skvěle dezinfikovat tělo. Pomáhá na bolesti v krku, proti rýmě, chřipce a proti střevním infekcím. Působí příznivě na imunitu. Dokáže snížit krevní tlak, hladinu cholesterolu a také má regulační účinky na cukr. Doporučuje se konzumovat čerstvý, stejně jako cibule se může přikládat na bodnutí hmyzem.
Takový kopr příznivě ovlivňuje zažívání, působí proti nadýmání a křečím střev. Uvolňuje a zároveň uklidňuje. Také výborně bojuje proti mikrobům. Pro zachování jeho vzácných lékařských schopností, by se měl kopr přidávat do hotových pokrmů a krájet by se měl také těsně před použitím. Je vhodný jak do polévek, tak do různých pomazánek, omáček, ke grilovaným pochutinám, či jako tradiční tzaziky.