Pasta s Bazalkou a kořením]Nejenže koření užíváme v kuchyni jako dokonalou metodu, jak jídlo umět správně ochutit, ovonět či upravit tak, aby lahodilo i samotnému oku. Koření v sobě skrývá i mnoho léčivých účinků. Sami by vám o tom jistě mohli vyprávět tzv. babky kořenářky, které byly známé hlavně pro své výborné znalosti koření.
Například taková bazalka je vhodná ke zlepšení činnosti žaludku, k podpoře chuti, ke snížení nadýmání, je vhodná proti křečím střev, pomáhá vylučovat nežádoucí zbytky. Listy bazalky jsou vhodné zejména do salátů, k sýrům a tvarohům. Usušenou bazalku pak přidáváme k těstovinám, nebo jiným masitým, či zeleninovým jídlům.
Bobkový listy, jinými slovy vavřín, podporuje nejen chuť, ale také trávení. Používá se čerstvý nebo sušený. V čaji výborně snižuje cukr v krvi, pomáhá při nemoci dna, revmatismu a odstraňuje odpadní látky z těla. Hodí se do polévek, omáček, k rybám, masu či bramborám. Přidávat se může i do koupele, kdy skvěle snižuje únavu.
Hřebíček skvěle umí dezinfikovat ústní dutinu, střeva či žaludek, působí proti nevolnosti a nadýmání. Vhodný je při bolestech zubů, kdy se žvýká. Výborně působí proti bolavým kloubům, kdy se nechává louhovat v lihu a poté se vtírá na bolavá místa. Skvěle působí proti plísním na nohou. V kuchyni ho uvítáte v kompotech, povidlech či ve svařeném vínu, kterému dává neodolatelnou vůni. Vhodný je i do omáček, masových vývarů i při pečení.
Kmín, nejznámější koření, příjemně povzbuzuje trávení, působí proti nadýmání, a proti nadměrné plynatosti, příznivě napomáhá zažívání, zažehnává žaludečné křeče a pomáhá trávit těžká jídla. Kmín je vhodný do brambor, polévek, slaného pečiva, při pečení, k rybám a k drůbeži. Kmín se používá i při výrobě likérů.