Náročné období pro naši pleť
Jaro 2015]Po dlouhé a náročné zimě je naše pokožka unavená a suchá. A není divu, má za sebou jedno z nejnáročnějších období roku. Chlad a mráz ji pořádně vysušuje a způsobuje také mnohé ekzémy. Náročné je pro naši pleť také ostré jarní sluníčko a velmi výrazné střídání teplot. Chladná rána střídají vytopené prostory a večery pod bodem mrazu. Měli bychom se tedy o naši pleť více starat a to zejména v tomto náročném období.
Je potřeba dodat ji kvalitní péči pomocí bylinek a správné výživy. Na pleť může velmi dobře pomoci i myrta. Ta patřila ve starém Egyptě k preferovaným bylinám, které se používaly nejčastěji k mumifikaci. Vždy totiž dokázala udržet pokožku zdravou a vitální. Proto se i dnes tato bylinka užívá jako základní kosmetická bylina. Olej z myrty se používá pro revitalizaci a zklidnění podrážděné a narušené pokožky. Myrta dokáže naši pleť udržet mladistvou a pevnou. Řecká mytologie tuto bylinu spojovala s krásou a láskou. Éterický olej myrtol, který se právě z této rostliny uvolňuje, se používá také v lékařství a to hlavně ve spojení s akné a s léčbou zánětů.
Myrta tak není jen symbolem svatby, ale také dobré a kvalitní péče o pleť a pokožku. Lehce se dá vypěstovat i na zahrádce, kde bude dělat nejen parádu, ale také pomůže v náročných dnech.
Bylinkové koupele ve spreji
Občas by se měl každý z nás naložit do vany a užít si bylinkovou relaxační koupel, která dodá pokožce krásný vzhled. Pokud nemáte čas nakládat se pravidelně do vany, nebo ani tu vanu doma nemáte, dnes je možno zakoupit bylinkové koupele ve spreji, kterými si postříkáme tělo a necháme zhruba čtvrt hodiny působit a poté opláchneme. Tyto bylinkové spreje pomáhají na různé kožní problémy, například na lupénku, ekzém nebo akné.
Zkusit můžete i čtyř květovou mast s bezem, která využívá čtyři byliny a to lopuch, měsíček, řebříček a lnici. Taková mast pomáhá na kožní problémy a defekty. Zjemňuje a zaceluje rozpraskané ruce a paty.
Často se také využívá grepový olej, který se uplatňuje hlavně tam, kde můžeme očekávat virový, bakteriální nebo plísňový původ. Pomáhá při oparech, ekzémech, akné i psoriáze. Je dobrým pomocníkem i u problémů ústní dutiny a pomáhá na paradentózu.
Vhodným produktem na regeneraci pleti a její omlazení je matuzalém. Pomáhá na všechny problémy pokožky, ať už jde o jizvy, akné nebo ekzémy a omlazuje stárnoucí pleť. Matuzalém se dá používat ve formě tělového mléka, gelu či krému.
Minerální voda
Pleť v jarních měsících můžeme také osvěžit kombinací minerální vody a léčivých bylin. Zkuste například Karlovarskou pleťovou vodu, ta je unikátní zejména díky karlovarskému léčivému prameni Hadí a především kombinací extraktů z pěti bylinek. Ty pomáhají k dokonalé dezinfekci a zklidnění pokožky, která je poté čistá a svěží. Hadí je třicetistupňový pramen, který neobsahuje tolik minerálních látek, jako ostatní prameny, ale má v sobě více oxidu uhličitého, který důkladně čistí pleť.
K dobré kvalitě kůže nám mohou pomoci také houby a to penízovka sametonohá, malá houbička, která roste na mrtvém dřevě. Ta dokáže výborně čistit pokožku a poradit si i s akné. Tinktura z této houby se využívá i vnitřně a dokáže regenerovat pokožku.
V lékařství se hojně používá také výtažek z lopuchu, který by neměl v naší jarní očistě chybět. Tinktura z lopuchu působí na nadměrně citlivá a podrážděná místa na kůži a má příznivý vliv také na akné. Zevnitř dokáže lopuch čistit tělo od škodlivých zplodin a podporuje také průchodnost lymfatických cest. Výluh z kořene této rostliny zase zlepšuje kvalitu vlasů a pokožky ve vlasech. Stačí po umytí vlasů ho vetřít do pokožky a nechat působit.
Nepřehlédněte:
- Jak správně odpočívat?
- Jaro: Zelená rovná se zdraví
- Jaro: Nová energie nebo jarní únava?
- Velikonoce: Svátky jara
- Jaro je tady
- Jaro
- Zatočte s jarní únavou