Pampeliška]Když se řekne pampeliška, hned se nám před očima zobrazí mladé léta strávená na louce a pletení věnečku. Pampeliška má však i své jiné hodnoty, které stojí za to znát. Teď, kdy jsou v jaru listy pampelišky čerstvé a mladé, jen nutno začít myslet na své játra a žlučník. Ano, právě játra a žlučník jsou podle čínské medicíny v tomto měsíci nejohroženější. Z mladých listů si můžeme udělat jarní salát, protože natrhané listy mají blahodárný účinek na náš organismus, zároveň ho vyčistí, ale také detoxikují.
Listy obsahují navíc značné množství vitaminu C a kyselinu křemičitou, ta nám dělá krásné vlasy, zuby, kůži a nehty. Tím že je sníme, nebo pijeme čaj, se vyhneme jarní únavě a podpoříme naše zažívání. Pokud používáme kořen pampelišky a ten je lepší vykopat na podzim, kdy do něj vstupuje síla země, dá nám bohaté látky jako jsou hořčiny lactopicrin, taraxacin a taraxasterin, tříslovinu, inulin (na podzim až 40%, na jaře jen okolo 2%), triterpeny taraxasterol a taraxerol, cholin, třísloviny, inosit, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, kaučuk (až 25%) fytoncidy a minerální látky (zejména měď, draslík a mangan).
Pampeliška působí na:
- trávení a jeho součást, orgány
- posiluje organismus
- působí močopudně, odvodňuje
- pomáhá při dně, léčí játra, žaludek, slinivku, střeva
- ledviny a močové ústrojí dává dohromady
- pomáhá při cukrovce, žloutence, zácpě
- pomáhá při plicních chorobách, čistí krev
Z pampelišky můžeme udělat čaj, jarní salát, naložit kořen do kořalky a udělat si kapky, nebo si vyrobit dobrý pampeliškový med, ale i víno z květů. Užívejte 3 týdny, po 2x denně, buď čaj, odvar, nebo salát.
Jarní salát
Mladé lístky pampelišky, smícháme v misce s lžící olivového oleje, přidáme sýr cottage, jemně nastrouhanou mrkev, kousky ananasu, trochu citronové šťávy a lžíci medu. Užíváme misku 1x denně po tři týdny.
Nepřehlédněte:
- Magické rostliny
- Připravte se na příchod jara, detoxikujte své tělo
- Smetanka lékařská – Taraxacum officinale Weber
- Zdravý život: Chcete zhubnout? Zkuste bylinky