Pampeliška]Zima už nám pomalu ale jistě dává sbohem, tak je nejvyšší čas začít se chystat na jaro. Dopřejte svému tělu po náročné zimě pořádnou očistu, pomoc hledejte ve světě bylin.
Během několika následujících týdnů už bude opravdu z čeho vybírat, z jedné procházky přírodou si můžete domů přinést spoustu různých bylinek, které vám prokáží neocenitelnou službu – pročistí krev a dodají tělu vitaminy, minerály a další užitečné látky, čímž pomohou předejít jarní únavě, posílí imunitu a dodají životní energii.
Jarní bylinky
Jarní bylinky mají neocenitelnou sílu. Mladé výhonky kopřivy zaženou jarní únavu bez větších problémů. Kopřiva je v jarních měsících vhodná nejen ve formě čaje, skvěle se hodí také do polévek a lze z ní připravit výborný kopřivový špenát nebo oblíbenou velikonoční nádivku. Kopřiva obsahuje vitamin C, betakaroten a vitamin A, vápník a železo.
Dalším jarním pomocníkem při očistě je pampeliška nebo také smetánka lékařská. Její čerstvé mladé listy mají poměrně silné močopudné účinky, aktivují činnost ledvin a jater, významně tak podporují detoxikaci organismu. Obsahuje vitamíny C, A, B a betakaroten, křemík, draslík a vápník.
Zapomenou byste však neměli ani na sedmikrásku a šťovík. Listy i květy sedmikrásky mají téměř stejné účinky na organismus. Působí močopudně, lehce podporují pocení a čistí krev, zároveň stimulují funkci žlučníku a jater. Pro své účinky jsou doporučovány při potížích jako je akné, ekzémy či dna.
Listy šťovíku jsou známé vysokým obsahem vitaminu C, betakarotenu, vápníku a železa. Působí močopudně, pomáhá čistit krev a stimuluje činnost jater. Pro svou kyselou chuť ho děti často žvýkají a dobře dělají. Se šťovíkem se to ale nesmí přehánět, má vyšší obsah kyseliny šťavelové, která se může usazovat v ledvinách, popřípadě u někoho může vyvolat alergickou reakci ve formě kopřivky.
Nepřehlédněte:
- Magické rostliny
- Je libo pampelišku ?
- Smetanka lékařská – Taraxacum officinale Weber
- Zdravý život: Chcete zhubnout? Zkuste bylinky