Čajová siesta]S tím jak v dnešní době stoupá zájem o zdravý životní styl, stoupla u nás i obliba v pití čaje. Rozšířili se čajovny, které dobře prosperují a nabízí různé pravé čaje z nejrůznějších koutů světa.
Objevení čaje je zahaleno legendou, podle které čínskému císaři Šen Nungovi spadly listy čajovníky do ohřívané vody. Stalo se to náhodou, ale i tak císař tuto vodu ochutnal a ta mu velice zachutnala.
Dokonce i podle archeologických nálezů se poprvé čaj začal pěstovat právě v Číně a Indii. Ten také záhy zařadili i do používání v tradiční medicíně.
Zelený čaj má blahodárné účinky na naše zdraví, zejména na pokožku. Různé studie potvrdili, že nejen zelený čaj, ale i také černý, prodlužují život po infarktu. Zelený čaj příznivě ovlivňuje kosti, preventivně působí proti revmatické artritidě a má bohaté protizánětlivé účinky.
Také chrání naše zuby proti zubnímu kazu, a kuřáky, kterým, pokud pijí zelený čaj pravidelně, hrozí menší riziko rakoviny plic. Čaj působí preventivně proti rakovině, nebo má pozitivní účinky při její léčbě.
Zelený čaj funguje příznivě proti obezitě. Látky, které obsahují, pomáhají redukovat váhu. Zelený obsahuje silné antioxidanty a je doporučeno ho pít několikrát denně. Doporučeně čtyři až pět šálků.
Zelený čaj také obsahuje množství kofeinu a to celkem veliké, proto se mohou při jeho častém pití dostavit pocity nevolnosti, nespavosti, nebo také potřeba častějšího močení. Nedoporučuje se dávat dětem. Ženy, které kojí, nebo čekají potomka, by měli čaj pít maximálně jednou denně.
Nepřehlédněte
- Čaj Oolong: Polozelený oříškový čaj
- Indiánský čaj: Maté
- Čaj Inků: Lapacho
- Čaj Pu-erh: Konec s nadváhou
- Černý čaj: Zdravá chuť
- Čaj Luk On: Kouřově zemitá chuť
- Šípkový čaj: Zdravý podzimní šálek
- Čaje podle horoskopu