Žena pijící čaj]Černý čaj je nejen chutný, lidmi oblíbený, ale také zdravý. Vyrábí se z lístků čajovníku zvaného Camellia sinensis a jeho původ pochází z Číny. Prochází delší fermentací, což je způsob zpracování a díky tomu má výraznější chuť a silnější vůni než jiné čaje. V dávných dobách platil jako měna v Mongolsku, Sibiři, či Tibetu. Oblíbený byl i na západě a dodnes patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším.
Černý čaj je dokonale fermentovaný, jeho listy se nechávají zavadnout, na strojích se nechávají svinout, poté se fermentují a poté suší a třídí. Fermentace je přirozeným kvasným procesem, díky kterému dochází k oxidaci buněčné šťávy listu a ke změnám jeho nejen chemických, ale také chuťových vlastností. Změní se i barva lístků na měděnou a odtud pochází právě název – černý čaj. V koloniálních dobách většinu čajového trhu ovládala Anglie a Nizozemí.
Černý čaj má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Staří Číňané čaj využívali k léčené únavy, žaludečních či střevních potíží a na kožní nemoci.
Čaj obsahuje třísloviny, které mají pozitivní účinky na krevní oběh a také trávicí trakt, čaj také pomáhá jako prevence proti infarktu a srdečním chorobám. Pomáhá i na průjem či horečky, podporuje pocení a zmírňuje křeče. Obsahuje také vitamíny B1, B2, A a C.
Zažene žízeň i osvěží a šálek čaje jakožto horkého nápoje, sníží tělesnou teplotu na rozdíl od studeného, který působí jen v ústní dutině.
Čaj k sobě také váže různé vůně. Proto se k čajům přidávají různé květy, bylinky či ovoce. Proto i černé čaje ochucené o příchuť těchto složek jsou mezi lidmi také velmi oblíbené.
Nepřehlédněte
- Čaj Oolong: Polozelený oříškový čaj
- Indiánský čaj: Maté
- Čaj Inků: Lapacho
- Zelený čaj: Zázračný elixír
- Čaj Pu-erh: Konec s nadváhou
- Čaj Luk On: Kouřově zemitá chuť
- Šípkový čaj: Zdravý podzimní šálek
- Čaje podle horoskopu