Baobab]Baobab je africký strom, který je oblíbený pro svůj poetický název, ale hlavně pro svůj zajímavý tvar a dlouhověkost. Baobab prstnatý, jak se někdy češtině překládá jeho latinský název, patří do čeledi slézovité. Má nápadně tlusté kmeny a opadavé listy. Roste v oblastech se suchým podnebím, proto ho nejvíce najdete na africkém Madagaskaru, ale i jinde v Africe. Roste dokonce i v severozápadní Austrálii.
Jde o opadavé stromy, které dosahují výšky až 30 metrů. Jsou známé svými charakteristickými ztluštěnými kmeny a kompaktní korunou. Kmeny mají hladký povrch, pouze u jednoho druhu tohoto stromu se vyskytují trny. Listy baobabu mají tvar označovaný jako dlanitý, je složený až z 11 lístků a listy v období sucha opadávají.
Květy baobabu jsou velké a nápadné, charakteristicky voní a jsou příznačné tím, že se otevírají až po soumraku. Plody baobabů jsou velké, suché, s tvrdým oplodím, mají vejcovitý tvar a jsou většinou popisované jako bobule. Květy jsou veliké až 20 centimetrů a mají žlutozelenou barvu.
Plod baobabu je v tradiční africké medicíně využíván k léčbě horečky, ale rovněž je součástí místní kuchyně. Představuje zdroj řady vitamínů, zejména vitamínu C, z minerálních prvků jsou v tomto plodu zastoupeny zejména vápník, hořčík a draslík. Plod je i bohatým zdrojem vlákniny, dužina obsahuje 45% vlákniny. Hlavní složkou plodu baobabu je pektin. Všechny tyto složky jsou důležité pro správnou funkci zažívacího ústrojí a udržování správné hladiny cholesterolu.
Baobab však není jen krásný a okouzlující strom, je to také prostředek, jak léčit zdravotní problémy. V tradičním lidovém léčitelství se používá mimo jiné jako doplněk léčby revmatických nemocí či nemocí horních cest dýchacích. Baobab dokáže zadržovat velké množství vody a to dokonce až dva tisíce litrů. Baobab je známý svou dlouhověkostí. Věk starších stromů se odhaduje na tisíc let i více. V přírodních přípravcích se vyskytuje výtažek z tohoto stromu ve formě ovocného prášku s jemně citronovou příchutí.
Ze semen baobabu se za studena lisuje i olej, který se v kosmetice užívá pro své hydratační účinky.
K baobabu se také vážou různé legendy. Vypráví se, že ho bůh za trest zasadil kořeny vzhůru k nebi. Některé staré stromy baobabu mají tak rozměrné kmeny, že slouží i jako obydlí lidem. Takové příbytky ve stromech si hloubí především ombiasové a mpisikidové. Jsou to kouzelníci, šamani a medicinmani. Žijí takto odloučeni od vesnice, aby se lépe soustředili a meditovali.
Dnes rozlišujeme osm druhů baobabů, které rostou v subsaharské Africe. Baobaby se dožívají až tři tisíce let. Kolik lidských generací tedy takový strom už musel zažít?
Prostředí, ve kterém se baobab vyskytuje, se výborně i sám přizpůsobil. Vyprahlá Afrika nabízí jen málo vody a tak si ji baobab umí do zásoby v období dešťů schovat velký dostatek.
Velké sametové plody některých druhů baobabu jsou pro místní obyvatele oblíbené pochoutky. Běžně tak na ně narazíte na tržištích jak ve městě nebo i na vesnici. Jejich vatovitá, příjemné nakyslá dužina se totiž dá jíst i syrová. Z této dutiny se dá připravit i výborná šťáva, která je plná vitamínu C. Místní medicinmani používají tyto šťávy proti průjmům, zánětům, horečkám, revmatu a kožním nemocem.
K pití se dá ovšem použít i míza stromů. Pokud se nechá trochu vyschnout, získáte tím i kvalitní klih. Chuťově dobrá jsou i semena z ne zcela dozrálých plodů, které se konzumují také syrové. Pokud jsou semena tvrdá a starší, lze z nich lisovat olej.
Plody baobabu se sbírají velmi obtížně. Rostou totiž velmi vysoko a na hladkém, tlustém kmeni to klouže. Místní proto zatloukají do kmenů dřevěné kolíky jako schůdky a s jejich pomocí vyrážejí do korun stromů sbírat jeho plody.
Olej z lisovaných semen baobabu není neznámý ani v Evropě. Pokud ho můžete sehnat, nad ničím nepřemýšlejte. Jedna lahvička oleje ze semen baobabu stačí na regeneraci suchých, roztřepených vlasů i na zpevnění křehkých nehtů.
Olej se však nanáší i na pleť, během dvou hodin se přirozenou cestou doplní hydrolipidický film, který zachovává vodu v nejsvrchnější vrstvě kůže. Přírodní produkty, které tento olej obsahují, jsou plné vitamínů E, B1, B2 a B3. Působí i léčebně. Výborně zabírá na trhlinky v pokožce, spáleniny a záněty.