Pro zdravé oči i srdce
Vitamín B2]Pro správné vidění a zdravý zrak není důležitý jen vitamín A, ale také vitamín B2. Právě jeho nedostatek může zapříčinit vznik šedého zákalu.
Vitamín B2, tedy riboflavin řadíme mezi flaviny. Jedná se o žluté až oranžové barvivo přírodního původu, které jemně fluoreskuje. Samotný vitamín B2 si potom dokážou rostliny a mikroorganismy sami syntetizovat. Člověk a ostatní živočichové si jej syntetizovat sami neumí a musí jej tak přijímat v potravě. Vitamín B2 je také rozpustný ve vodě a organismus si ho tak neukládá a nevyužitý vitamín B2 se vylučuje z organismu.
Riboflavin vydrží i vysoké teploty a tak je tato jeho vlastnost vhodná zejména při zpracování potravin, které tento vitamín obsahují. Výborným zdrojem vitamínu B2 jsou především vnitřnosti, játra a ledvinky, potom vejce, vepřové a hovězí maso. Děti mohou tento vitamín přijímat také prostřednictvím mléka, tvarohu nebo kakaa. Riboflavin se však nachází jak v živočišných tak i v rostlinných potravinách. Naleznete ho i v obilných klíčcích, droždí, luštěninách a obilninách.
Vitamín B2 je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a také dalších orgánů. Vitamín má také významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin a ovlivňuje energetickou přeměnu v organismu. Je důležitý také pro základní buněčný metabolismus.
Vitamín B2 ovlivňuje také vidění za šera a patří k jednomu z univerzálních vitamínů. Posiluje srdce a ovlivňuje také další orgány v těle. Riboflavin ovlivňuje nervovou soustavu, mozek a při vyšší fyzické námaze napomáhá v přenosu kyslíku ke svalovým buňkám.
Jak se projevuje nedostatek
Riboflavin je pro tělo velmi důležitý. Proto je důležité ho tělu neustále dodávat. Doporučená denní dávka vitamínu B2 je 1,6 mg. Preventivní užívání se doporučuje zejména v době těhotenství, ve stáří a také při zánětlivých onemocněních.
Vitamíny B-komplexu je také důležité přijímat společně a ne jednotlivě. V přírodních produktech, například v potravinách a zelenině se vitamíny skupiny B nacházejí po skupinách.
Výborným zdrojem vitamínu B2 je také pivo. Dvě piva obsahují 20% vitamínu B2, dále vitamín B3, B6, B9 a kyselinu listovou. Občasná konzumace v rozumné míře je tedy více než zdravá.
Nedostatek vitamínu B2 se může projevit i trhlinami v koutcích úst, bolestí a pálení rtů, pálením jazyka, zánětem dásní, pálením očí nebo dokonce záněty spojivek a hlasivek. Na nedostatek vitamínu B2 může upozornit také chudokrevnost, světloplachost, šupinatění kůže nebo porucha funkce nervů. Navíc se může nedostatek vitamínu B2 projevit také na intelektu a psychice.
Předávkování vitamínem B2 nehrozí, protože jakýkoliv nadbytek tohoto vitamínu je automaticky vylučován z těla ven a to močí.
Pokud jste léčení pomocí antibiotik, nebo trpíte onemocněním štítné žlázy, celiakií, cirhózou jater, cukrovkou nebo užíváte antikoncepci, měli byste být na pozoru, protože právě váš organismus potřebuje dostatek vitamínu B.
Denní dávkování
Zejména maminky a to i ty nastávající by si měly pamatovat, že novorozenci s kojeneckou žloutenkou, kteří jsou v porodnici léčeni fototerapií, mohou také trpět nedostatkem vitamínu B2. Proto je velmi důležité dát na doporučení lékařů.
Vážnější komplikace při užívání vitamínu B2 nebyly dosud pozorovány, proto se má za to, že je tento vitamín pro tělo neškodný a to zejména z toho důvodu, že je tělo schopno si jej samo vyloučit z těla ven.
Riboflavin je tepelně stálý a potraviny tak vydrží například i smažení bez ztráty účinnosti tohoto vitamínu. Avšak vitamín B2 se rozkládá právě působením světla. Pokud si tedy děti dopřávají rády kakao, nezapomeňte skladovat mléko někde, kam světlo nemá přístup. Nejlépe v nějaké špíži nebo komůrce. Pokud to budete dodržovat, je dokázáno, že úbytek vitamínu B2 při skladování v šeru je cca mezi 30-50%, zatímco na světle je úbytek vitamínu B2 až 90%.
Doporučená denní dávka pro dospělé a mladistvé je v rozmezí 1,4 – 1,8mg pro muže a 1,2 – 1,3mg pro ženy. Denní dávka pro děti se liší podle věku. Děti ve věku jeden až tři roky by měly dostat 0,4 – 0,8 mg vitamínu B2 denně, děti ve věku čtyři až šest let poté denní dávku 1,1 mg a děti ve věku sedm až deset let dávku 1,2 mg. Těhotné ženy by měly mít zvýšený přísun vitamínu B2 a to v hodnotě 1,6 mg.
Pokud chcete začít užívat nějaké doplňky stravy s obsahem tohoto vitamínu, poraďte se vždy se svým lékařem.