Včela]Práce včel je přes léto už v plném proudu a my bychom si měli připomenout, proč se k těmto malým tvorečkům, které však v ohrožení umí i bolestivě štípnout, za což zaplatí svým životem, chovat s úctou.
Včely chovali naši předci už od pradávna. Bývaly to velké pomocnice na mnohé neduhy, které člověka trápily. Včelí jed pomáhá i dnes a to při léčbě roztroušené sklerózy a pyl pomáhá zase na trávení. Med pomáhá na hojení tkáně. Tyto alternativy léčby sahají až do starověku. V antickém Řecku se aplikoval med na různá zranění a Římané označovali pyl jako prášek, co dává život.
Včelí úl je tak nejstarší a nejzdravější přírodní lékárnou, kterou můžete v přírodě potkat. I propolis je známý pro své blahodárné účinky. Právě využití včelích výrobků pomáhá hluboce léčit zdravotní problémy. Výtažek z propolisu, byl dokonce oficiálně dnes uznán jako lék.
Už v Indii a Číně i ve starém Egyptě používali propolis, pryskyřičnou látku, která je produktem stavební činnosti včely, pro jeho antiseptické a hojivé účinky.
Díky skutečným léčivým vlivům, které mají látky, které včely produkují, vznikla tzv. apiterapie. Ta využívá látky, které vytvářejí včely, k léčení mnoha lidských zdravotních neduhů. Není tak vůbec výjimečné, když si někdo nechává aplikovat dvakrát týdně injekci s včelím jedem, aby pozastavil vývoj roztroušené sklerózy.
A že mají tyto injekce magickou moc, mohou potvrdit pacienti, kteří se dříve nemohli postavit na nohy a dnes chodí. Jed se ze včel získává jemným způsobem, aniž by bylo nutné včelu usmrtit.
Včelí jed by měl pozitivně ovlivnit také onemocnění virem HIV. Ve Francii v určitých nemocnicích využívají na různá zranění obvazy s medem.
Také mateří kašička se stále těší čím dál větší oblibě a to zejména v kosmetice. Stále více tak vznikají chovatelé včel, kteří je chovají v čistém prostředí a využívají je k výrobě mnoha látek a produktů, které dále distribuují do světa a zejména k lidem, kteří ošetření potřebují. Vznikají tak různé spolky a centra chovatelů včel, kteří se snaží najít cestu k pacientům, kterým by mohla léčba pomocí apiterapie pomoci.
Pokud chce mít včelař své výrobky poctivé, musí pro včely hledat vhodná místa, pokud možno co nejméně poškozená negativními vlivy znečišťování životního prostředí. Jen tak mohou být výrobky a látky, které včely produkují, kvalitní. Komu se v tomto odvětví daří, není pro něj výjimkou, že například surový bio pyl rozváží po celém světě. O včelstvo se však správný včelař musí umět dobře postarat. Nejde jen o vhodnou lokalitu, kam včelín umístit. Jde i o sledování včel, snažení se minimalizovat jejich onemocnění případnou nákazou a také sledovat, jestli mají včely pořád co na jídlo a případně je dokrmovat. Důležité je také umět včely správně zazimovat a pečovat o ně přes zimu.
Nepřehlédněte:
- Magická úloha včel I.: Kdyby včely nebyly
- Magická úloha včel II.: Jak pomoci včelám
- Propolis: Lék od včel