Včela]Propolis zná každý a mnoho rodin ho má doma jako domácí lék na spoustu neduhů. Propolis je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně, která vzniká při stavební činnosti včely medonosné ve včelstvu. Včely tuto látku sbírají z různých stromů, především pupenů a kůry a také rostlin a poté ji zpracovávají v úlu. Barva propolisu není vždy stejná, může být zelenožlutá až k temně hnědé, podle stáří a původu.
Propolis se skládá z pryskyřičných látek a to asi v 50 %, dále ze včelího vosku, balzámů a éterických olejů. Propolis také obsahuje vitamíny skupiny B.
Propolis užívaly už staré národy jako Řekové a Římané. Původně včely užívaly propolis jako tmel k ochraně proti plísním, virům a bakteriím. Ze stejných důvodů se propolis používá i v lékařství.
Pokud se propolis podává lokálně má bakteriostatické účinky na salmonely, stafylokoky a další. Propolis také negativně působí na růst druhů plísní a kvasinek.
Propolis je pro své účinky obsažený také v mastech, krémech, gelech, ale také v ústních sprejích a zubních pastách. Propolis pokožku nejen hojí, ale také regeneruje.
Propolis je dobrý pomocník také při ekzémech a lupence, odřeninách a spáleninách. Propolis podporuje také imunitu a obranyschopnost. I na propolis však můžou být někteří jedinci alergičtí a proto je dobré si to dopředu ověřit a být opatrní.
Nepřehlédněte:
- Magická úloha včel I.: Kdyby včely nebyly
- Magická úloha včel II.: Jak pomoci včelám
- Skvělé pomocnice včely