Zalí]Napadlo by vás někdy, že obyčejná zelenina jako je zelí, může mít blahodárné účinky na naše zdraví? Že ne? Tak čtěte dál, možná se budete i divit, jaký zdravotní pomocník, se v něčem tak obyčejném jako je zelí, nachází.
Dokonce i samotný Hippokrates doporučoval svým pacientům jíst nastrouhané zelí se solí.
Co vlastně zelí obsahuje? Jeho listy v sobě skrývají organické kyseliny, bílkoviny, cukry, vitamíny, betakarotén, kyselinu listovou, pantotenovou, aminokyseliny a také stopové prvky. Zelí se vyznačuje vysokým obsahem vitamínu C a to v podobě askorbigenu. Jde o kyselinu, která se neničí dalším zpracováním, což je dobře.
Šťávy ze zelí mají příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů. Pomáhají také k léčbě dvanácterníku. Je to díky tomu, že zelí obsahuje vitamín U. Ten se vyznačuje protizánětlivými účinky. Napomáhá správnému metabolismu žaludeční sliznice a pomáhá k hojení vředů.
Zelí je navíc dobrý pomocník v boji s bakteriemi, jako je zlatý stafylokok a tuberkulóza. Zelí se hodí i pacientům s dnou a žlučníkovými kameny, protože neobsahuje purin. Zelí je vhodné i při onemocnění ledvin a srdečních problémů. Navíc má močopudné účinky.
Šťáva ze zelí se běžně užívala při nespavosti, bolestech hlavy nebo při problémech se slezinou. Zelí se používá ke zlepšení chuti k jídlu, k produkování žaludečních šťáv a při problémech s trávením. Šťáva je pomocníkem zejména při obezitě, hemeroidech a při snížení kyselosti žaludku. Navíc se může použít při zánětu hrtanu a průdušek.
Žvýkání zelí je zdravé zejména pro dásně. Snižuje riziko paradentózy a dásně posiluje. Zelí navíc dokáže léčit i kožní problémy, lupénku a alergie. Obecně zelí působí povzbudivě. Je vhodné i při léčbě krevních onemocnění.