Stále více lidí trpí nízkým sebevědomým a nízké sebevědomí může i velice negativně ovlivňovat život. Někteří jím trpí již od dětství, díky dětem, které se snažily uplatňovat sami sebe na jejich úkor. Bohužel, není výjimkou, že existují lidé, dokonce i malé děti, kteří se snaží ostatní nějakým způsobem shazovat a omezovat, jen kvůli tomu, aby si naopak zvýšili sebevědomí své.
Lidé, kteří trpí nízkým sebevědomím, se často stydí nějak projevit a tak se raději drží vzadu a nesnaží se na sebe moc upozorňovat. Než aby se podělili o svůj názor, tak mlčí. A jakákoliv nová negativní zkušenost v nich pocity jen utvrzuje.
Důležité je mít, kolem sebe ty správné lidi, kteří se nebojí nás pochválit, a snaží se v nás probudit pocit, že jsme také důležití, a kteří nás podporují. Pokud to už nejsou kamarádi, či rodina, může nám pomoci i psycholog, či učitel. Lidé, kteří nás vidí objektivně.
Mnoho lidí, kteří sami trpí nízkým sebevědomím, se ho snaží srážet druhým, nebo naopak, chtějí na sebe nějak nevšedně upozorňovat. Mohou se tedy opít, nebo se nechat potetovat, či si dát piercing, jen proto, aby měli pocit, že jsou výjimeční, či jiní, než ti ostatní. A tím své sebevědomí navýšit. Nebo udělat věci, na které druzí nemají. A dokázat jim, že jsou lepší, než druzí.
Za nízké sebevědomí téměř vždy může právě společnost, která nás obklopuje. Díky ní, se lidé cítí nevhodní, neideální, nedostačující a nevyhovující požadavkům.
Lidé, kteří nejsou schopni sami sebe ocenit a nebrat ohledy na názory ostatních, stále trpí komplexy a různými mindráky a hledají důvody, proč nejsou tak dobří, jako jiní. Tato cesta však nikam nevede.
Pokud trpíte nízkým sebevědomím, udělejte si seznam věcí, kvůli kterým jím trpíte. A zároveň se zamyslete, jak by se tento váš problém dal vyřešit. Pokud jste stydliví, cvičte se v konverzaci s cizími lidmi, kteří mají například stejné zájmy. Začínejte malinkými krůčky, a za každý se pochvalte. Časem se třeba naučíte sami sebe vážit a to nejdůležitější – mít sami sebe rádi.