Chilli rostlina]Ne každý má rád pikantní jídlo a ne každému zrovna chutnají chilli papričky. Gurmáni, kteří však tento druh zeleniny milují, si přijdou na své. Chilli papričky jsou ve skutečnosti velice zdravé.
Původem pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky z oblasti Karibiku. Dnes je známo více než několik stovek druhů chilli papriček, jako příklad uvedeme papriku roční, papriku křovitou, nebo papriku čínskou. Ve větší míře to jsou převážně letničky. Plody, až jsou zralé, se sklízejí až 4 měsíce po výsadbě. Poté se plody suší a to buď přímo na slunci, nebo uměle. Právě sušení je metoda, která mění vlastnosti chilli papriček a to i jejich pálivost.
Proč jsou chilli papričky pálivé? Pálivost u těchto paprik se hodnotí body 1 až 10, přičemž bod 1 znamená velice jemně pálivou papričku, zatímco bod 10 značí velice až extrémně pálivou papričku. Mezi nejpálivější papriky patří papriky čínské. Pálivost u paprik způsobuje látka, která se jmenuje kapsaicin.
Pokud jdeme na nákup chilli papriček, pozorujeme především jejich slupky. Podle těch poznáme, která paprika je kvalitní a bude chuťově vhodná. Zdravá slupka by měla být lesklá a hladká. Paprika musí být také pevná, a proto nekupujeme scvrklé papričky. Důležité je koupit čerstvé papričky a ty můžou být různě veliké. Jejich velikost se pohybuje od 1 až do 30 centimetrů. Také barva je rozhodující. Zelená, která je nezralá, až k oranžové, žluté, červené a hnědé.
Proč bychom se neměli chilli papričkám vyhýbat? Jejich pravidelná konzumace, jak čerstvých, nebo sušených napomáhají zejména diabetikům a to kvůli látce obsažené v chilli papričkách kapsaicinu, která snižuje hladinu glukózy a také inzulínu v krvi. Pomůžou však i srdcařům, protože omezují tvorbu tukových depozit v tepnách a tak brání vzniku krevních sraženin. Napomáhají i při žaludečních vředech a dokonce je prokázáno, že lidem, kteří chilli papričky pravidelně konzumují, se rakovina daleko méně vyhýbá.