Slunečnice]Máte na zahradě slunečnice? Obdivujete jejich krásu, která je patrná zejména v letním slunci? Nemusíte jen obdivovat jejich krásu, můžete obdivovat i jejich skryté schopnosti. Kromě toho, že se ochotně otáčejí za sluníčkem, mají také léčivé schopnosti, kvůli kterým by neměly být opomíjeny. Přesněji, jejich semínka, jsou zdrojem zdravého života. Obsahují totiž vitamíny B1 a B3, také rostlinné tuky a mnohé další. Navíc si semínka můžete vychutnat buď syrová, nebo také lehce opražená.
Nádherné slunečnice začali pěstovat už američtí indiáni a to zhruba před více než 3000 lety. Své jméno dostala na počest Boha Slunce, Helia. V 15. století byly slunečnicemi korunovány aztécké kněžky Slunce. Slunečnice se tedy, po dobu celé její existence, spojovala vždy se Sluncem.
Zralá slunečnice má uprostřed květu semínka, která nejsou vhodná jen pro zvířátka, ale také pro lidi. Denně můžete sníst hrstku semínek. Nebo je můžete 20 minut povařit ve vodě a tento nápoj užívat proti kašli, úplavici, či proti zánětu ledvin.
Semínka jsou velmi plochá a dosahují délky 13mm.
Slunečnicová semínka jsou pro člověka důležitá hlavně díky vitamínům, které obsahují. Také jsou výborným zdrojem energie. Vitamín B1, který semínka obsahují, je důležitý pro správnou funkci nejen svalových, ale také nervových buněk. Vitamín B2 je dobrý pro zdravý stav kůže a funguje jako koenzym při získávání energie. B3 vitamín zase podporuje funkce kůže a také zažívací a nervový systém.
Dále semínka obsahují fosfor, železo, proteiny, zinek a draslík. Semínka je dobré konzumovat, pokud trpíte ekzémy, astmaty, migrénami, či jen potřebujete uklidnit nervy, nebo mít lepší spánek. Také chrání buňky lidského těla proti předčasnému stárnutí. Pomáhají proti zánětu kůže a jejímu popraskání. Olej ze slunečnicových semínek se často užívá v kosmetice a posiluje svaly a nehty.