Zázvor]Zázvor by vždy uctíván jako léčivé koření a jeho schopnosti znali ve starověké Číně, Řecku, Římě a dokonce i v Indii. Zázvor se dodnes léčiteli užívá k vyléčení některých zdravotních potíží či nemocí.
Původem je z Indie a Číny, ale znám byl i na Jamajce a v dalších tropických oblastech. Je to trvalá bylina, která roste v teplém podnebí a právě její kořeny se užívají jak v kuchyni, tak v léčitelství. Chutná palčivě, až citrónově a dá se použít při přípravě masa, ale také sladkého pečiva.
Zázvor pomáhá zejména na trávicí ústrojí, kde zvyšuje tvorbu zažívacích šťáv a neutralizuje kyseliny. Skvěle potlačuje nevolnost. Dokonce je dobré ho užít před operačními zákroky, kdy po zákroku snižuje nevolnost a zvracení. Také pomáhá od nevolností způsobené chemoterapií.
Kromě toho, že výborně potlačuje zvracení a nevolnost, dá se užívat také při nachlazení či artritických problémech. Také zklidňuje pocity závratě. Používá se také proti plynatosti a to buď čerstvě nastrouhaný, nebo obsažený v potravinových doplňcích.
Zázvor má výborné protizánětlivé a analgetické účinky, proto pomáhá tišit bolest jak svalů, tak kloubů. Proto také pomáhá mírnit křeče průdušek, které jsou zřejmé při nachlazení, nebo chřipce.
Pomáhá zahnat nevolnosti v těhotenství a to v dávce 250mg v prvních měsících těhotenství, musí to být však konzultované s lékařem. Dá se užít čerstvý, nebo v tobolkách.
Staří Řekové dokonce přidávali zázvor do chleba při jeho výrobě. Také se při nachlazení, nebo chřipce doporučuje žvýkat čerstvý zázvor, nebo pít zázvorový čaj. Také je dobré dát si lžičku medu se zázvorovou šťávou.
Nepřehlédněte:
- Dobrého nepálí – zázvor
- Jak na chřipku se zázvorem – léčivé účinky zázvoru
- Přičarujte si lásku – lektvar lásky
- Kašel a bolesti krku – přírodní medicína
- Léčivé účinky zázvoru