Vlčí mák

By | 07.02.2020

Na nespavost i dýchací problémy

Vlčí mák]Vlčí mák je pro mnohé plevelem obilných lánů, přesto jeho krásné květy zdobí spoustu dekoračních předmětů a používá se ke zkrášlení příbytků. Navíc je to dárce vzácné suroviny – máku.

Tato rostlina dosahuje výšky až 40 centimetrů a její velké červené květy jsou poměrně křehké a někdy můžeme narazit i na čistě bílé květy vlčího máku, to je způsobeno nedostatkem červeného barviva. Plodem vlčího máku, jak je známo, je makovice. Uvnitř jsou ukryta semena.

Jde o jednoletou rostlinu, která kvete od května do srpna a při dobrém počasí až do října. Rostlina se nachází hlavně v Severní Americe, Evropě, Africe a Asii. Právě Severní Amerika se považuje za zemi původu této krásné rostliny. Nejvíce se rostlina rozšířila v oblasti Středomoří. U nás na něj můžeme narazit hlavně v nižších polohách, kde je teplejší počasí a hodně srážek.


Odpradávna se vlčí mák využíval v lidovém léčitelství. Květy máku se používají v potravinářství i farmacii a to jako barvivo. Navíc se vždy užívaly na plicní choroby a k uspání, také se z nich vyrábí sirup. Listy máku jsou však trochu jedovaté a mohou způsobit i trávicí potíže. Při otravě se vyskytují bolesti břicha, zvracení, únava, křeče a někdy až bezvědomí. Dříve se také vlčí mák užíval jako náhražka opia.

Vlčí mák má také schopnosti léčit lidský organismus a pomáhá zejména na kašel. Je proto vhodný pro děti, ale i starší lidi.

Šťáva z vlčího máku se kdysi dávala dětem do jídla, aby dobře spaly. Vlčí mák je totiž velký pomocník při nespavosti.

Čaj z vlčího máku

Čaj z vlčího máku]Navíc má vlčí mák schopnost uklidnit podrážděné orgány těla. Pomáhá tak i na průdušky, kdy odstraňuje nutkání neustále kašlat, pomáhá i při chřipce. Přidává se i do čaje, aby ho zabarvil. V čaji jsou okvětní lístky máku neškodné.

Z máku se však dá dělat i samotný čaj, který se často podával astmatikům jako prevence záchvatu a ke zklidnění. Na tyto případy proběhly i různé studie, které tyto poznatky jen potvrzují.

Podobně, jako mák vlčí, se uplatňuje i mák setý. Také se z něj dá udělat čaj, předtím je ale dobré ho pořádně umlít. Organismus tak dobře vstřebává jeho výživné olejové látky.

Pokud nařízneme nedozrálou makovici, vytéká z ní bílá lepkavá tekutina, v tomto případě jde o opium. Z toho se následně připravuje morfium, prostředek na tišení bolesti. Dá se také užít k výrobě různých drog.

Pokud trpíte nespavostí a nevíte si už rady, zkuste tuto čajovou směs proti nespavosti. Stačí si sehnat květ vlčího máku, šišky chmelu, nať třezalky, meduňky, majoránky a květ prvosenky. Jednu lžíci této směsi zalijeme 3 dl vařící vody a necháme přikryté až čtvrt hodiny, během které necháme směs louhovat. Poté přecedíme, osladíme medem a pijeme nadvakrát v době po večeři a před spaním.

Zkusit můžete také uklidňující nápoj z máku. K tomu nám postačí čtyři lžíce pomletého máku, který přelijeme šálkem horké vody a necháme odstát. Poté scedíme, přidáme med a zamícháme. Dobré je pít tento odvar před spaním, kdy uklidní nervovou soustavu a odežene zlé myšlenky. Mák je zdravý, protože obsahuje také spoustu hořčíku a ten nervovou soustavu dokáže i posilnit.

Přečíst  Týdenní horoskopy lásky od 09.01.2017 do 16.01.2017

Tisíce let známý

Semena máku v sobě skrývají z poloviny oleje kyseliny palmitové, stearové a linolové. Navíc obsahují i sodík, fosfor, vápník, hořčík a draslík. Proto je mák pro lidský organismus tak prospěšný.

Mák je známý světu už od mladší doby kamenné. Tehdy se nalezl mák v pravěkých bydlištích. Mák se nejdříve rozšířil do Asie a poté i do Číny. Ve Středomoří ho začali využívat už v 6. tisíciletí před naším letopočtem. Tehdy se užíval místo soli. Poté putoval do Mezopotámie, kde ho tamní lidé využívali jako opium. Mák setý, jak jej známe dnes, je potomkem divokého máku štětinkatého, který se pěstoval už před osmi tisíci lety.

Mák se navíc stal díky barvě svých květů symbolem krve a padlých během první a druhé světové války.

Celkem je na celém světě známo na 100 druhů máku. Mezi nimi jsou máky, které jsou léčivé, plevelné, okrasné a určené do potravinářství. Nejdůležitějším z nich je mák setý. Pěstuje se zejména pro olejnatá semena.

Málokdo ví, že český mák, pěstovaný pro potravinářský průmysl, je velice kvalitní a dováží se do celého světa.

Semena máku mohou mít různou barvu. Mohou být žlutá, bílá, červená, fialová, hnědá, černá, šedá nebo modrá. Pro naši oblast je typická modrá barva máku. Ten se běžně používá pro potravinářský průmysl.

Mák se často užívá k výrobě makového oleje, do buchet a moučníků nebo ke zvýraznění chuti při vaření a pečení. Sypeme jím sladké i slané pečivo. Mák, který je rozemletý se přidává i do směsí ostrých koření, kde zlepšuje celkovou konzistenci a zlepšuje chuť. Mák se hojně užívá i při dietách např. bezlepkové dietě.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..