Niacin, kterému se také říká vitamín B3, je jednou z nejdůležitějších látek pro náš organismus. Tělo si samo syntetizuje zhruba polovinu každodenní dávky, zbytek je ale nutné přijmout z potravy. Pokud je niacinu nedostatek, projeví se to nechutenstvím, poruchami trávení nebo také špatnou náladou. Pokud naopak přebytek (i u vitamínů rozpustných ve vodě podobná věc může nastat při dlouhodobě zvýšeném dávkování), hlavně z medikamentů, mohou být poškozena játra. V tomto případě se ale bavíme o gramových denních dávkách.
A v čem všem vlastně niacin najdeme? Je to hlavně maso a ořechy
Stačí zapojit do jídelníčku dostatek libového masa včetně ryb, velkou porci obsahují také ořechy. Určitým zdrojem niacinu jsou také mléčné výrobky nebo vejce, ale je pravdou, že na pokrytí celodenní dávky to asi jen tak stačit nebude. Tuňák, ale i poctivé černé pečivo, slunečnicová semínka, ale i pivovarské droždí, tam je naopak tohoto vitamínu více než dostatečné množství. Pokud se přejídáte sladkým nebo holdujete až příliš mnoho alkoholu, potřebujete až trojnásobek doporučené denní dávky B3. Tělo si totiž musí poradit s nadbytkem škodlivých látek, částečně se mu uleví právě touto formou. Mimochodem, z piva žádný vitamín B3 nezískáte, týká se to jen pivovarských kvasnic.
Doporučené denní dávkování závisí na věku a pohlaví, muži by měli přijmout zhruba dvacet miligramů, ženy patnáct a děti přibližně mezi deseti a patnácti. Nedostatek tohoto vitamínu určitě brzy zlepší užívání B-komplexu. Nakonec, i pro tělo je totiž mnohem výhodnější, když celé spektrum vitamínů skupiny B přijímá najednou.
Vitamíny B3 dokáže léčit deprese, nespavost, ale také úzkostné stavy. Pod lékařským dozorem je možné částečně ovlivnit i dlouhodobé kloubní problémy. Zlepšit se dá i cukrovka prvního typu, která se objeví v mladším věku. V organismu se využívá tento vitamín mimo jiné i k tomu, aby postupně uvolňoval energii z cukrů, ale také aby naše kůže byla zdravá. I proto se nedostatek pozná v otocích a zarudnutí, výrazném zdrsnění pokožky.