Vilcacora]Mezi indiány amazonského kmene Ashaninka se od nepaměti traduje legenda o tom, jak zvířecí říše darovala člověku poznání vilcacory – liánovité rostliny s překvapujícími léčivými vlastnostmi. Ať už legendám věříme či ne, jedno je jisté, jedinečná léčivá rostlina vilcacora skutečně existuje. Celá staletí byly vilcacora a její léčivé účinky západní civilizaci neznámé. Teprve dnes, kdy se snažíme zatěžovat svůj organismus co nejmenším množstvím uměle vyrobených látek, se vilcacora těší stále větší pozornosti. Zájem o vilcacoru, tradiční indiánskou léčivou rostlinu, byl mimo jiné podpořen i zjištěním, že u amazonských indiánských kmenů jsou novotvary /rakovina/ téměř neznámé.
Nejvíce léčivých látek je obsaženo v kůře a v kořenu vilcacory. Proč je vlastně vilcacora tak účinná všude tam, kde i moderní konvenční medicína neví jak dál? Je to proto, že vilcacora obsahuje speciální alkaloid izopteropodin, který má až magickou účinnost v aktivizaci imunitního systému. Právě izopteropodin dokáže opět probrat nečinný a oslabený organizmus k boji proti nemocem, se kterými si už nevěděl rady. Léčivé účinky vilcacory jsou již potvrzeny mnohými lékaři a další příznivé posudky stále přibývají. Bylo zjištěno, že vilcacora je velice účinná při zánětlivých onemocněních, astma, oparu, astmatu, žaludečních vředech a je zřejmě nezastupitelná při léčbě nádorových onemocnění. Je totiž stále více důkazů o tom, že výsledkem užívání vilcacory je zánik novotvarů a zamezování nekontrolovatelného růstu nádorů.
Vilcacora posiluje totiž, jak bylo již řečeno, imunitní systém organismu a ten se pak stává mnohem odolnější vůči vnějším vlivům, chřipce apod. Chceme-li tedy udržet své tělo v dobré kondici a odolné vůči vnějším škodlivým látkám, jednou z cest jak toho dosáhnout, je dodávat svému tělu vilcacoru, nejlépe v podobě čaje, který si doma sami připravíme.
Čaj z Vilcacory
Příprava:
1. Do 1 litru vroucí vody přidáme 3 polévkové lžíce vilcacory a vaříme 25 minut.
2. Vývar necháme odstát 15 minut.
3. Poté scedíme.
Vaříme v nerez nádobě, vyhýbáme se i hliníkovému nádobí.
Moderní historie objevení léčivých účinků vilcacory začíná teprve v 60. létech 20. století. Od té doby známe první etnofarmakologické způsoby užití a proběhlo první stanovení obsahu aktivních látek. K první komplexní studii druhu, která měla za následek prodej prvních extraktů z vilcacory v Rakousku a SRN, došlo teprve počátkem 70. let. Rychle se šířící pověsti o jejím téměř zázračném působení podnítily zájem o tuto rostlinu u farmaceutických firem po celém světě. V USA zaregistrovali několik patentů týkajících se extrakce řady alkaloidů a jejich imunostimulační aktivity.
Vilcacora se užívá při léčbě zánětlivých nemocí, astmatu, revmatismu, artritidy, menstruačních poruch, infekcí močových cest a žaludečních vředů. V některých oblastech se užívá při léčbě duševních onemocnění, ale také jako preventivní, regenerační, protialergický a tonizující prostředek.
Využití vilcacory
V současné době se vilcacora využívá především jako účinný imunostimulační prostředek při léčbě chronického únavového syndromu, u kvasinkových a plísňových onemocnění i oparů. Užívá se také při onemocnění pohybového ústrojí, jako jsou bolesti kloubů, svalů, šlach, včetně revmatismu. Účinná je i při infekčních chorobách, jako je chřipka, bronchitida, katary horních cest dýchacích, ale i zánět spojivek. Výrazně zlepšuje stav cév, snižuje krevní tlak a lze ji úspěšně používat při léčbě některých kardiovaskulárních chorob. Doporučená je i při léčbě chorob zažívacího traktu, jako je zánět tlustého střeva, plynatost, poruchy střevní mikroflóry, žaludeční katary a vředy, diabetes a hemoroidy. Klinický výzkum se v současné době soustřeďuje především na protirakovinné, antioxidační a protizánětlivé účinky.
Vilcacora (Uncaria Tomentosa) – královna léčivých rostlin, aneb kočičí dráp, aneb jak na chřipku.
Chřipka ať typická, či mexická, či prasečí. Všechny mají zákeřné bakterie a Vilcacora je prevence i lékem.
PS: lidově se nazývá kočičí dráp, to proto, že na větvích stromu vyrůstají ohromné trny, podobné kočičímu drápu. Vilcacoru dostanete i jako tablety v lékárně.