Velikonoční zajíček]Na jaře se rodí mnoho mláďat a jako takové i ony jsou symbolem Velikonoc, zejména symbolem znovuzrození. V našich končinách se jako symboly Velikonoc uplatňují zejména beránci a kuřátka, zajíčci také, ale ne v takové míře jako v jiných zemích.
V zahraničí a zejména v Anglii, je známým zvykem, že děti chodí po zahradě a hledají vajíčka, které jim tam přinesl a schoval velikonoční zajíček.
Zajíček je obecně symbolem štěstí a také okamžiku. Takto byl vnímán v Egyptě, Řecku i v Číně.
Odkud se tento zvyk hledání vajíček od velikonočního zajíčka vzal, se přesně neví. Jde o starodávnou symboliku zajíčka, ale také ke zvyku možná přispěla i reklama od firmy Kinder, která této staré symboliky využila a použila ji ve své reklamě a následné kampani. V jedné velikonoční kampani byla vytvořena reklama, kde děti sbírají a hledají vajíčka, které jim tu zanechal velikonoční zajíček. Reklama se stala velice oblíbenou a také se začala tato „hra“ aplikovat.
Od té doby, nejvíce v Americe a západní Evropě, děti v různých zemích, den před Velikonočním pondělím, staví po zahradách hnízda na vajíčka, které jim v pondělí donese velikonoční zajíček. Děti si to obvykle užívají a rodiče dětem chystají i různá překvapení.
Vajíčka od velikonočního zajíčka jsou většinou z čokolády, anebo z jiných pamlsků. Děti poté od rána sbírají do malých košíčků vajíčka, a snaží se jich najít co nejvíce. Mezi vajíčky se schovává i to největší.
Nepřehlédněte:
- Velikonoce: Svátky jara
- Velikonoční týden: Šest dní tradic
- Zelený čtvrtek, postní den
- Velikonoční zvyky a tradice: Pomlázky s mašlemi a vajíčka
- Bylinky nejen do čaje, zkuste s nimi obarvit velikonoční vajíčka