Velikonoce 2010]Velikonoce, neboli jeden z nejvýznamnějších svátků hlavně pro křesťany, neboť symbolizuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Mnoho mladých lidí zná dnešní velikonoce jen jako možnost se dobře pobavit, či je výborně zapít. A to je právě špatně! Velikonoce by tu měli být připomínány jako symbol, ale i jako oslava jara. Jakýmsi symbolem, kterým velikonoce slavíme. Pohodové barvení vajíček či pečení beránka jsou právě těmi symboly, které bychom si měli neustále připomínat. Vajíčko je symbol nového života, neboť obsahuje zárodek – kuře. Beránek pak ten, který vede stádo, ale také ten, který se obětoval za spásu života. Také hodování patří samozřejmě k symbolům velikonoc. Na Velikonoční pondělí ráno chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky pomlázkou. Pokud se my ženy necháme vyšlehat, budeme plodné a krásné. Ale všude nejsou zvyky stejné. Kupříkladu v Anglii ženy přivazují muže k židlím a za propuštění požadují peníze. To by se nám také líbilo, že, dámy? Ale zpět k tradicím. Tradičně bychom měli mít něco upečeno. Zapomeňte na supermarkety a udělejte si velikonoce po svém. Poradíme vám jak!
Velikonoční mazanec
500 g polohrubé mouky, 110 g másla, 1 tvaroh, hrnek a půl cukru, vanilka (příp. vanilkový cukr), 3 žloutky, 30 g droždí, 1/4 l mléka, 50 g rozinek, 50 g mandlí, špetka citronové kůry, špetka soli, vejce na potření a pár mandlí na posypání
Postup:
Do části vlažného mléka rozmícháme trochu mouky, přisladíme 1 lžící cukru a rozdrobíme droždí – necháme vzejít kvásek. Ve zbytku mléka rozpustíme sůl. V míse utřeme máslo s cukrem a žloutky, přimícháme vanilku, tvaroh, mouku, přilijeme kvásek a mléko. Vymícháme a pak do něj zapracujeme rozinky a nahrubo sekané mandle, zaprášíme moukou a necháme kynout. Z těsta vytvarujeme ručně kulatý mazanec. Nahoře ho nařízneme, uděláme na něm malý kříž. Potřeme vejcem a posypeme nahrubo sekanými mandlemi.
Velikonoční nádivka ke kuřeti
1 kuře, kuřecí drůbky játra, či srdíčka 500g, 2 cibule, 10 rohlíků, tři vejce, kousek salámu, či anglické slaniny, sterilované okurky asi 4 ks, máslo, mléko ½ litru, sůl, pepř, muškátový oříšek, grilovací koření na kuře, zelenou petrželku, či jarní mladé kopřivy.
Postup:
Omyjeme kuře a okořeníme, vložíme ho do většího pekáče, kde jsme na plátky pokladli pekáč máslem, mezitím si uděláme nádivku. Do mísy dáme nakrájené rohlíky na kostičky, přidáme pokrájenou slaninu, okurky, salám, rozklepneme na to vejce, okořeníme, zalijeme mlékem a dobře promícháme. Přidáme nasekanou petrželku, či kopřivy. Na pánvičce si osmahneme cibuli, přidáme nakrájené drůbky a chvíli restujeme. Potom přidáme do mísy a vše promícháme. S trochou nádivky nacpeme kuře a zbytek dáme do pekáče ke kuřeti. Lehce podlijeme 500 ml vody. Vše pečeme na 180 °C, asi 1 hodinu.