Vánoce se blíží a k nim neodmyslitelně pro mnohé patří i zapalování vánočních františků. Tento vánoční zvyk je starý několik stovek let a už od pradávna byl františek nedílnou součástí vánoční atmosféry.
Jako František je označován vonný kužel, který se u nás zapaluje o Vánocích. Ve skutečnosti se jedná o pálené dřevěné uhlí, k jeho výrobě se používá nejčastěji lípa. Dřevěné uhlí se namele a přidá se k němu pojivo a kadidlo, pryskyřice z kadidlovníku pravého, které františku dodává známou vůni. Hmota se potom pomocí speciálních kleští vymačkává do tvaru jednotlivých homolek. Tyto dnes známé homolky se poté suší v sušárně nebo na sluníčku.
Tradice pálených vonných františků pochází z česko-německého pohraničí a to především z Krušnohoří. Tato tradice je stará okolo tři sta let, ale historie pálení františka sahají mnohem hlouběji do prastarých dob, kdy se jeho pomocí vykuřovaly a očišťovaly příbytky na přelomu starého a nového roku.
Jméno františek získaly tyto kužely pravděpodobně od zakladatele novodobého pojetí Vánoc a to od známého Františka z Assisi. Původ však může být také někde jinde a to ve francouzských slovech franc encens, což v překladu znamená čisté kadidlo.