Vánoční cukroví]Po roce přichází znovu tolika lidmi oblíbený vánoční čas, kdy se naše domovy provoní pečením cukroví a tradičních perníčků. Domácnosti, ale také vánoční trhy voní horkou medovinou, svařáky a v poslední době čím dál oblíbenějšími turbomošty.
Každý známe klasické cukroví našich babiček a maminek a možná proto, když se podíváme, z čeho jsou tato cukroví vyráběna, nevěří, že se dá cukroví péct také zdravěji, než jsme zvyklí. Většina tradičního českého cukroví je postavena na pšeničné mouce, v lepším případě másle, v horším na rostlinném tuku na pečení, cukru a hořké čokoládě. Když toto všechno dáme dohromady, vznikne nám tradiční těsto, ze kterého tvoříme, vykrajujeme a pečeme, dále slepujeme marmeládou, zdobíme polevami a celé vánoční svátky je konzumujeme.
Cukroví jednoduše k Vánocům patří a málokdo z nás by si ho dokázal odpustit. Nemusíme se cukroví zříkat, stačí jej tvořit trošku zdravěji. I když nám tradiční cukroví chutná, věřte, že nám spíše bere, než přidává a pokud přidává, tak pár kilo navíc.
Typické vánoční cukroví vykazuje vyšší glykemický index, který vychyluje hladinu krevního cukru a vyčerpává zejména játra a slinivku břišní. Cukr a tuk zaměstnávají také žlučník a zejména znovu játra. Mnohým z nás je potom během svátků špatně a nestačíme se divit.
Samozřejmě, že tradiční cukroví našich babiček si dokáže odepřít jen málokdo, a proto se jich úplně nevzdávejme, ale užívejme si jich s mírou. Tradiční vanilkové rohlíčky, linecké cukroví, medové perníčky s rumovou příchutí a další klasické druhy cukroví si rád dopřeje každý z nás.
I tyto dobrůtky lze vyrobit, ale mnohem zdravěji. Stačí jen zaměnit ingredience. Místo pšeničné mouky stačí použít mouku špaldovou, která obsahuje více vlákniny a má nižší glykemický index, a vyšší množství minerálních látek. Špaldová mouka navíc voní a chutná po oříšcích.
Místo cukru můžeme také použít jiné a zdravější ingredience. Zkuste použít med, i když, pokud ho vystavíme vyšším teplotám, ztrácí všechny své léčivé síly a stává se naopak toxickým. Z hlediska obsahu cukru je na tom lžíce medu stejně jako lžíce práškového bílého cukru nebo cukru třtinového. Dnes se místo cukru v kuchyni používají jiná sladidla, například stévie. Stévie však těsto spíše pokazí, i když u diabetiků je to vítaná ingredience. Dobrou alternativou jsou fermentované slady, například slad z ječmene a melasa, která cukroví dodává karamelový nádech.
Dobrou metodou jak snížit cukr v cukroví je zkrátka snížit jeho obsah cukru v něm. Dejte do cukroví méně cukru a možná vám bude stále připadat dost sladké.
Použít místo cukru můžete i javorový sirup. Ten se stává v kuchyni čím dál více oblíbenější.
Místo margarínu stačí použít máslo nebo kokosový olej. Použijte také vanilku, perníkové koření, skořici, anýz, kardamom a pomerančovou kůru.
Na výborné datlové koláčky budete potřebovat 150 gramů datlí, 120 gramů vlašských ořechů, 3 PL kakaa a vlašské ořechy na ozdobu.
Datle rozmixujte s vlašskými ořechy a kakaem na lepkavou směs. Formujte je do kuličky a do každé z nich vtlačíme půlku vlašského ořechu a vytvoříte tak koláčky.
Výborné jsou taky kešu pralinky. Na ty budete potřebovat 150 gramů kešu oříšků, 70 gramů kakaového másla, citronovou šťávu a trochu kůry z citronu a 30 gramů medu.
Kešu oříšky rozmixujte na prášek a mezitím rozehřívejte kakaové máslo, které následně rozmixujte s kešu oříšky, medem, citronovou kůrou a šťávou. Směsí potom plňte cukrářské košíčky a nechejte vychladit.
Výborné fíkové polštářky, které rychle zmizí z talíře, vyrobíte z půl hrnečku ovesných vloček, z půl hrnečku kokosu, ze tři čtvrtě hrnečku datlí, skořice a pomerančové kůry. Náplň vytvoříte z hrnečku fíků a pomerančové kůry.
Ovesné vločky rozmixujte na mouku, přidejte kokos, datle, kůru z pomeranče, skořici a chvíli mixujte. Těsto musí být vláčné a bude se válet na placku. Z té se snažte vytvarovat obdélník. Fíky namočte do vroucí vody a nechejte chvíli změknout. Poté je umixujte s kůrou. Směs nanášejte na obdélník a přehněte ho, aby směs nevytékala. Krájejte na podélné polštářky. Nakonec vše můžete namočit do domácí čokolády.
Zdravé RAW cukroví se dá udělat jednoduše a existuje spoustu chutných receptů. Například taková brusinková srdíčka. Jde o zdravé cukroví a zejména v zimě, kdy jsme choulostiví na prochladnutí, nám brusinky mohou dodat potřebnou ochranu proti onemocnění zánětu močového měchýře.
Na brusinková srdíčka, která z vašeho talíře zaručeně rychle zmizí, budete potřebovat 150 gramů brusinek, 30 gramů ovesných vloček, 100 gramů kokosu a 5 g strouhané pomerančové kůry.
Brusinky rozmixujte spolu s ovesnými vločkami, kokosem a pomerančovou kůrou. Směs, která z tohoto mixování vzejde, musí lepit. Pokud se to tak neděje, přidáme více brusinek. Z těsta potom vykrajujeme srdíčka, která můžeme posypat bílým sezamovým semínkem a polít doma vyrobenou čokoládou.
Na takovou moc dobrou a vlastnoručně vyrobenou čokoládu budete potřebovat 250 gramů kakaového másla, 4 polévkové lžíce kakaa, jeden banán a 30 g medu.
Kakaové máslo rozmixujte na prášek a ve vodní lázni do 42 stupňů Celsia, jakmile je tekuté, přidejte banán, kakao a med. Poté vše rozmixujte. Čokoládou lze plnit i cukrářské košíčky společně se sušeným ovocem a ořechy.
Vánoční novinka: Turbomošt
Že slyšíte o turbomoštu poprvé? Je to možné. Turbomošt je totiž horkou novinkou vánočních trhů, ale neznamená to, že si ho nemůžete připravit i doma.
Turbomošt je výsadou zejména brněnských vánočních trhů, bez kterých si občané této moravské metropole nedokážou vánoční trhy už ani představit.
Nebylo tomu však odjakživa. Turbomošt poprvé spatřil světlo světa na Vánočních trzích na Zelňáku a to v roce 2009. Člověk si může na trzích koupit klasickou ohřátou medovinu nebo nejlevnější víno smíchané s granulovaným kořenícím přípravkem a nazývat ho svařákem. Studenti, kteří však turbomošt vytvořili, chtěli předvést světu něco nového a poctivého. Skutečně tedy svařili skořici, hřebíček, badyán a přidali k tomu stoprocentní jablečný mošt z Bílých karpat a to vše ještě doplnili jablkovicí. První rok to byla zkouška, která se však vyplatila a svým výrobcům přinesla velký ohlas.
Od té doby se turbomošty prodávají na každém brněnském vánočním trhu, kde se můře pyšnit několika stánky s tímto nápaditým názvem.
Obliba turbomoštu natolik stoupla, že dohromady na brněnských vánočních trzích už stojí rovnou sedm stánků s tímto pitím.
Nápad s kvalitním a poctivým vánočním pitím se natolik ujal, že dnes si můžete dát dokonce i několik variací turbomoštu.
Navíc jsou na letošních brněnských trzích novinkou vratné hrníčky i kelímky a Turbomošt samozřejmě nezůstal pozadu. Autoři turbomoštu si sami navrhli vlastní hrníček, do kterého si můžete kdykoliv načepovat svůj oblíbený turbomošt. Pokud se tedy chystáte na Vánoční trhy do Brna, nezapomeňte se u tohoto poctivého stánku zastavit a ochutnat výjimečné pití.