Hrad Kost]Jeden z nejproslulejších českých hradů, o němž byla napsána i slavná kniha v podání předního československého historika Josefa Pekaře. Hrad Kost se nachází nedaleko (cca 18 kilometrů) Jičína, má za sebou už skoro sedm hodně pestrých staletí. V letních měsících si zde můžete užít noční prohlídky, pro zájemce jsou tu pak také ukázky sokolnictví.
Na začátku všeho byl šlechtic Beneš z Vartemberka
Historie Kosti se píše od roku 1349, zakladatelem byl Beneš z Vartemberka. Jeho rod pak o Kost přišel v roce 1414, kdy se moci ujali Házmburkové. A to samozřejmě nebylo vše, v šestnáctém a sedmnáctém století drželi Kost proslulí Lobkovicové, později ještě také Černínové z Chudenic. Majitele byl krátce i Albrecht z Valdštejna, který měl s Kostí velké plány, kvůli atentátu však k realizaci nedošlo. V roce 1948 byla Kost, podobně jako mnoho jiných staveb v původním vlastnictví šlechty, zkonfiskován československým státem, aby se při restitucích v roce 1992 dostal do rukou jedné z větví rodiny Kinských.
Navzdory tomu, že hrad nestojí na nějakém vysokém kopci, bylo velmi těžké jej dobýt. Jak ostatně praví legenda, je stejně tvrdý jako kost. Na Kosti je šest prohlídkových okruhů, můžete nahlédnout do mučírny, k dispozici je i speciální program pro děti. Pro otrlejší povahy je tu prohlídka za asistence samotného kata Heřmana.
Původní vybavení hradu se bohužel moc nedochovalo, interiér ostatně v roce 1635 dokonce vyhořel a pak dlouhou dobu chátral. Je však třeba podotknout, že stavba jako taková je zubem času vlastně takřka netknutá – tedy alespoň porovnáme-li současnou úroveň s jinými českými hrady. Otevřeno je tu standardně od dubna do října, do areálu se však dostanete jen během víkendů, od pondělka do pátku je bohužel zavřeno. Na prohlídku hradu si vyhraďte dobré dvě hodinky, cena vstupného je lehce nad stokorunou za dospělou osobu.

