Thajský box]Thajský box není v našich končinách žádnou novinkou. A už vůbec není novinkou ve své zemi, kde se mu lidé věnují už od 14. století.
Thajsko má pro tento druh boxu název Muay – thai. Jde o staré bojové umění, které patří k nejtvrdšímu sportu na světě. Thajský box zahrnuje různé kopy a údery a není pro každého.
Jak vznikl thajský box? Zasloužil se o něj král Ramkhamhaeng, který thaibox zavedl jako „způsob“ boje, kdy se proti sobě postaví dva muži.
Pro Thajsko je zcela typické, že výuka tohoto druhu boxu je v celé zemi povinná. Začíná se už v mateřských školách a pokračuje v ostatních stupních vzdělávacího systému. Thaibox se učí v různých výcvikových kempech a také v armádě. Ze začátku to byl sport pouze pro muže, ale od roku 1996 mohly ženy alespoň vstoupit na sportoviště, či do ringu a až od roku 2001 mohou zápasit i ženy.
Pokud si však myslíte, že thaibox je jen o bojování, není to pravda. Thaibox je plný různými rituály. Dokonce ho doprovází i tanec, který se nazývá VAI-KRU. Jako jediný bojový sport ho tak doprovází tanec. Při tanci se hraje na cimbál, bubny, jávskou flétnu a těsně před bojem tančí soupeři svůj tanec.
Tento tanec má vzdát poctu druhému soupeři, učitelům a zároveň i thajské tradici. V Thajsku se dokonce říká, že tento tanec rozhoduje už o samotném výsledku zápasu. Jelikož je thaibox národním sportem, neodmyslitelně k němu patří i tento rituální tanec, který je zajímavé pozorovat.
Předvést se v nejlepším světle
Thaibox se postupně rozšířil do celého světa a od roku 1992 se tomuto bojovému sportu můžete věnovat i v našich končinách.
Thaibox má celkem pět kol, mezi nimi je vždy tříminutová proluka. Zápasníci užívají v hojné míře údery loktů, kolen a rukou. Thaibox je specifický i proto, že je plnokontaktním sportem. Praktiky, které se v zápase užívají, jsou nejčastěji útoky na hlavu, tělo, nohy, také je dovoleno shazovat, strhávat a uchytávat soupeře v klinči.
Zápasníci mají v ringu rukavice, chrániče zubů a suspenzor a to jen ti profesionální. Amatérští zápasníci mají navíc helmu i chrániče holení. Tento sport není o mlácení soupeře, či o jeho zranění, jde o to, tomu druhému ukázat, kdo má lepší reflexy, je rychlejší, přesnější, chytřejší a mrštnější.
Thaibox je tvrdým sportem, ale pokud se ho jednou naučíte používat, může vám dobře posloužit i na ulici, když se budete potřebovat ubránit, či někoho ochránit. Ze začátku procházíte různými lekcemi, učíte se různé kopy a údery. Netrénují se hned obranné a útočné techniky. Na ty přijde později. Thaibox má svou sestavu, která by měla vždy končit takovým zakončením, aby útočník měl znemožněno pokračovat v jeho agresivních výpadech.
Kola zápasů hodnotí rozhodčí a na konci celého utkání se sčítají body příslušným zápasníkům. Ten, který má nejvíce bodů, vyhrává. Pokud však oba bojovníci mají stejný počet bodů, rozhodčí se musí přiklonit vždy k vítězství jednoho bojovníka.
Pokud nastane situace, že jeden z bojovníků končí zápas tzv. K. O., jeho závodění je automaticky pozastaveno na dobu 2 měsíců. Tuto dobu lze zkrátit, nebo prodloužit, podle nejvhodnějšího uvážení.
Nepřehlédněte:
- Kickbox
- Box: Boj odvážných mužů
- Sebeobrana
- Taekwondo I. díl: Korejská sebeobrana
- Taekwondo II. díl: Pravidla, která se musí dodržovat