Svátek svatého Štěpána je v liturgii svátkem, který připomíná prvomučedníka Štěpána a který se slaví 26. prosince, v Česku je znám též pod nenáboženským názvem II. svátek vánoční. Tento den je Luna pořád ve střelci, den jako stvořený na akce, procházky, činnosti spojené se zábavou. Jen asi do návštěv se nám nebude chtít, ale překonejte to a vyjděte mezi lidi.
Svatý Štěpán byl jeden z prvních sedmi jáhnů první křesťanské komunity v Jeruzalémě, který podle Skutků apoštolů neohroženě hovořil o vzkříšení Ježíše Krista. Byl ukamenován za tvrzení před synedriem, že jsou židé vinni Ježíšovou smrtí a že Ježíš je roven Bohu. Rozsudek byl vykonán mezi lety 35 a 37 před Damašskou bránou do Jeruzaléma. Jeho jmenovec Štěpán I. Uherský je národním patronem Uher, místně uctíván jako patron koní a vinné révy. V české zemi, je svátek sv. Štěpána spojen s tradiční vánoční koledou. Nejznámější říkačkou spojenou s koledou na Štěpána je následující:
Koleda, koleda Štěpáne!
Co to neseš ve džbáně?
Nesu, nesu koledu,
upad, jsem s ní na ledu,
psi se na mě sběhli,
koledu mi snědli.
Co mám smutný dělati?
Musím jinou žebrati.
Koledu mi dejte,
jen se mi nesmějte!
Koledu mi dali,
přece se mi smáli.
Na Štěpána odcházeli ze služby čeledíni, případně i děvečky (které někdy čekaly až do Nového roku). Na odchodné sloužící dostával zvláštní koláč, tvořený třemi spletenými prameny do kruhu a ozdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi. My bychom, měli vzpomenout, že jsou mezi námi lidé, co potřebují, třeba jen naši návštěvu. Nejsou to jen lidé staří, ale jsou to i lidé, který někoho ztratily, po rozvodu, rozchodu. Lidé s dušičkou samotnou a velmi citlivou. Myslete i na ně a myslete i na naše zvířátka, co jsou opuštěné, někde v útulku a čekají na nové tváře. Možná ve skrytu jejich dušiček doufají, že to budete právě vy, kdo je vysvobodí. Ale můžete tam jen zajít s úmyslem jim přilepšit a vybavení , alespoň třemi pytlíky piškotů. Věřte, že pocit, když budete odcházet, vás bude hřát moc pěkně na srdci.
Tým horoskopnamiru.cz