Sladší než cukr, přesto zdravější
Stévie sladká]Slyšeli jste už někdy o stévii? Jde o vzácnou rostlinku s úžasnými výsledky.
Stévie je významná zejména tím, že je až 300krát sladší než běžný cukr a přitom nezvedá hladinu krevního cukru. Ke všemu ho ještě napomáhá stabilizovat. Je vhodná tedy pro diabetiky a pro ty, kteří by chtěli korigovat svá kila. Může být teď alternativou pro ty, kteří si bez sladkého nedokážou život představit.
Stévií se dají sladit různé potraviny, například i ty, které sami o sobě mnoho kalorií nemají. Stévie je zcela sladidlo přirozeného původu, které lidskému organismu neuškodí.
Této rostlině se přezdívá sladká tráva, medové lístky i cukroušek. Původem je z Jižní Ameriky. Přesněji z oblasti řeky Paraná.
Indiáni stévii používali jako sladidlo, ale zároveň jako léčivou bylinu. Měla pomáhat při pálení žáhy, cukrovce I. a II. typu, k dezinfekci úst a jako prevence proti zubnímu kazu. Používala se také na jiné zdravotní problémy. Například pomáhá podpořit funkci slinivky, chrání před vysokým tlakem, napomáhá správnému trávení, zhutňuje svalovou hmotu. Pomáhá na akné i ekzémy, snižuje chuť na tabák i alkohol. Pomáhá proti virům a bakteriím. Napomáhá hojení ran.
Domorodci, kteří tuto rostlinu aktivně žvýkají, skoro vůbec netrpí problémy spojenými se zubním kazem.
Rostlina se dá i dnes snadno sehnat. Můžete ji zakoupit i přes internet. Dá se pěstovat i doma. Je to rostlinka, která miluje světlo, teplo a vlhko. Původem je z tropických a subtropických oblastí. Nejlépe se jí bude dařit ve skleníku, nebo na okně nad topením.
Stévie: Pěstování v květináči
Úžasná rostlina se dá pěstovat i v pohodlí domova. Stévie sladká je ráda v květináči nejlépe na východním parapetu. Sladkost si rostlina tvoří tím více, čím má více světla a tepla. Jedna rostlina je schopna vyprodukovat až půl kila sušených lístků. V létě je vhodné dávat rostlinu ven a v zimě domů. Dá se tvarovat řezem, aby snadněji obrážela.
Sušené lístky této rostliny jsou sladší než začerstva. Pokud se lístky žvýkají, sladká chuť vydrží v ústech dlouho. Lístky se můžou sladit studené i teplé pokrmy, používají se hlavně při výrobě žvýkaček, zubních past a kloktadel.
Stévie je sladší než obyčejný řepný nebo třtinový cukr a má nulovou energetickou hodnotu. Chuť jejího cukru je v mnohém podobná jako u řepného.
Stévií se dají sladit i nápoje, udržuje hladinu cukru v krvi i játrech, snižuje únavu, pomáhá v boji proti obezitě, povzbuzuje mentální aktivitu, vhodná k použití i na strie.
Rostlina stévie dorůstá až do výšky 50 cm. Dobře se jí daří už od 9 stupňů Celsia a výš. Množí se řízky a indiáni ji užívali převážně k oslazení čaje yerba maté.
Lístky této rostliny se používají ke slazení. Použít se dají čerstvé, mražené i sušené. Čerstvé lístky této rostlinky obsahují i vitamíny E, K, P, A, C, B, minerály a antioxidanty. Použít se dají i extrakty. Dají se sehnat v obchodech se zdravou výživou, nebo speciálních prodejnách.