Je pravdou, že tento druh hmyzu má horší pověst, než rozlícený člověk ve znamení berana nebo lva. Horkokrevnost nebo silná agresivita však je skutečně jen mýtus, sršeň obecná je totiž hmyz, který se brání jen v případě, že skutečně musí – jindy si útok na člověka nebo zvíře dvakrát rozmyslí a spíše jen bedlivě pozoruje okolí. Co dalšího o sršních vlastně víme?
Žihadlo má jen zlomek jedu, kterým disponuje včela
Že sedm žihadel sršně dokáže zlikvidovat průměrného koně? To je naštěstí jen zavedený mýtus. Sršeň má jedu poměrně málo a jako taková boj nevyhledává. Smrtelná dávka pro člověka je několik tisíc žihadel. Pokud nemáte alergii nebo vás sršeň nebodne například do jazyku nebo očního víčka, není se vůbec čeho obávat. Jako zdroj obživy slouží sršním jiný hmyz, například komáři a mouchy. Dá se proto říci, že právě sršeň může být i hodně užitečná. Občas si ráda dopřeje také mízu z břízy nebo dubu, ale klidně i přezrálé ovoce. Zkrátka vše, co les dá. Dokáže být hodně aktivní i během nočních hodin. A jak je velká? Dělnice nebo trubci mají asi dva a půl centimetru, sršní královna pak ještě o další centimetr víc.
Sršní hnízdo sdružuje několik stovek dělnic, funguje ale vlastně jen sezonně. Na rozdíl od včel nedokáží sršně nastřádat dostatek potravy pro zimní období, takže přežije jen královna, která zase zjara založí novou kolonii. A tak se cyklus života opakuje, kde bylo hnízdo jeden rok, příští rok pravděpodobně nenajdete už nic.
Hnízdí všude, kde jsou k tomu ideální podmínky, dokonce i u nás doma
Hnízda jsou obvykle v dutinách stromů, ale také v neobývaných podkrovních prostorách. Pokud už takové hnízdo objevíte, rozhodně ho nelikvidujte. Kromě toho, že jsou v mnoha zemích chráněny zákonem jako užitečný hmyz, mohlo by to být i poměrně nebezpečné. Když dostanou opravdu strach o život, pobodají každého vetřelce v dosahu.
A pár desítek žihadel do těla nebo jedovatý sprej z křidélek, který vám mohou sršní obránci nastříkat do očí, rozhodně není nic příjemného. K ohrožení života určitě nedojde, několik sršních bodnutí přežije i menší myš, ale následky budou určitě podobné silnější viróze a bude to chtít samozřejmě i trochu času na zotavenou. Tudíž, pokud kolem vás sršeň prolétává, raději ji neprovokujte a myslete na to, že z vás má větší strach než vy z ní – a brzy zase odletí pryč.