Skořice]Skořice je chutným i aromatickým přídavkem do mnoho jídel i dezertů. Nejenom, že dodá jídlu šmrnc a vůni, ale zároveň je i v určitém množství pro lidský organismus zdravým přínosem.
Skořice může být pro někoho symbolem Vánoc, ale také se často užívá běžně v potravinářském průmyslu. Kromě toho je dnes v kurzu i v kosmetickém průmyslu. Může být přidána do krémů, olejů, dokonce i šampónů. Skořice má překvapivě mnoho léčivých účinků.
Odkud pochází skořice? Svým původem je z Afriky, Cejlonu i Číny. Co vlastně skořice je? Je to oloupaná kůra stromu skořicovníku. Mezi nejznámější skořicovníky patří skořicovník čínský a cejlonský. U nás se skořice poprvé objevila v 15. století.
Skořice je vlastně koření. Je to sušená kůra stromu, která se přidává při vaření do různých omáček, aby ochutila pokrm. Nebo můžeme znát klasickou skořici v prášku, která se používá k posypu. Skořice našla své uplatnění hlavně v kuchyni, i když dnes se začíná opět užívat hlavně k léčení různých zdravotních problémů. Skořice se přidává i do mýdel, pod maso, dokonce i do nápojů. Navíc se užívá celkem hojně v parfumériích, při výrobě parfémů, ve farmakologii, jako přísada do různých léků. Užívat se může i v podobě čajů a různých směsí, také se z ní vyrábí tinktury. Typickým vánočním čajem, je čaj, kde kombinaci vévodí jablko, pomeranč a právě skořice.
Skořice by se měla užívat v rozumné míře, můžete se jí totiž předávkovat. Předávkování vyvolává vyrážky a alergické reakce. Jiné nežádoucí účinky u skořice nebyly zjištěny.
V těhotenství se užívání skořice nedoporučuje. Pouze v malých dávkách. Díky zlepšení prokrvení může vyvolat předčasný porod, nebo potrat. Místo skořice užívejte v těhotenství zázvor.