Zelenina]Známe to všichni, přes léto je velmi bohatá nabídka všemožných druhů ovoce a zeleniny, že i s jejich názvy se setkáváme často v životě poprvé, zatímco v zimě je nabídka omezená a bohužel také jednotvárná.
Je to samozřejmě dáno tím, že i v jižních státech Evropy, odkud se převážně všechny tyto potraviny dováží, vládne zimní a chladnější období a tak není výjimkou, že pomrzne úroda, nebo přestávají dozrávat určité druhy ovoce. Výsledkem je pak omezená nabídka a hlavně růst cen nabízených potravin.
Často nám tak nezbývá nic jiného, než se zaměřit na klasické české ovoce a zeleninu, kterých je v zimě dostatek a omezit tak svou osobní poptávku po exotickém ovoci a zelenině.
Není výjimkou, že dokonce i spousta odborníků na výživu nám, i přes širokou nabídku exotického ovoce a zeleniny, doporučuje, se v zimě stravovat zejména ryze českým ovocem a zeleninou, tedy takovým, který je pro naši krajinu typickým. Vysvětlují to i tím, že přece jen žijeme ve střední Evropě, kde vládnou jiné klimatické podmínky a díky generacím našich předků, kteří tu žili před námi, jsou naše těla uzpůsobena spíše na tyto typy potravin, než na ty z exotických a jižních oblastí.
Není náhodou, že v každém období roku dominují hlavně ovoce a zelenina odpovídající dané sezóně. Často tedy právě ovoce a zelenina, která zrovna dozrává a sklízí se ve velkém. V našich klimatických podmínkách sklízíme plody zejména v létě a pak na podzim, kdy můžeme přes zimu některé plody ukládat, nejčastěji jablka a brambory. Díky tomu můžeme z těchto plodů čerpat všechny zdraví prospěšné látky. Ty mají plody typické pro naši krajinu dostatek a většina důležitých vitamínů a látek se z nich neztratí. Ovšem pokud si budete chtít v zimě dopřát zeleninu dovezenou například ze Španělska, žádné zázraky od nich čekat nemůžete.
Dobrým příkladem je například ledový salát, tolik oblíbený do směsi salátů i na ozdobu talířů. Ten je vhodný zejména v létě, kdy pomáhá k ochlazení těla. Pokud ho však budeme konzumovat v zimě, je pravděpodobné, že nás moc nezahřeje.
V době jeho sklizně si můžeme salát zakoupit i u nás, z českých zahrádek a máme tak jistotu, že k nám necestoval z velkých dálek. To se často odráží zejména na kvalitě, ale také na ceně.
Některá zelenina i ovoce je vhodnější konzumovat v určitých obdobích roku. Některé však můžeme konzumovat celoročně. Často jde právě o zeleninu a ovoce, které můžeme mimo období sklizně bez starostí skladovat, a proto je k dostání celý rok.
Mezi tuto zeleninu a ovoce patří zejména brambory, celer, cibule, česnek, mrkev, pórek, řepa červená, zelí bílé a červené, řeřicha nebo jablka.
Začátkem podzimu se můžeme těšit na tuto zeleninu a ovoce jako jsou brambory, brokolice, celer, cibule, cuketa, česnek, čekanka, červená řepa, dýně, fenykl, kapusta, kedlubna, květák, mrkev, lilek, okurka, paprika, pastinák, pórek, petržel, rajče, ředkev nebo ředkvička. Dále také řeřicha, salát hlávkový nebo ledový, špenát, tykev, zelí, broskve, brusinky, hrušky, jablka, jahody, kdoule, ostružiny, maliny, mirabelky, hroznové víno, slívy nebo švestky.
Koncem podzimu a začátkem zimy se nabídka už trochu zúží. K dostání je zejména celer, cibule, česnek, čekanka, černý kořen, červená řepa, kapusta, mrkev, pastinák, petržel, pórek, ředkev, řeřicha, špenát, zelí, hrušky a jablka.
V zimě se nejčastěji setkáváme s celerem, česnekem, cibulí, černým kořenem, červenou řepou, kapustou, mrkví, pastinákem, petrželí, pórkem, ředkví, tuřínem, zelím a jablky.
Během zimy je k dispozici zejména zelenina uskladněná. Při nákupu budete mít ale problém najít plodiny, které by pocházeli z našeho území. I tak, pokud byste na nějaké narazili, dejte jim přednost.