Proč je zařadit do jídelníčku?
Tuňák]V našich končinách možná i kvůli tomu, že jsme vnitrozemní stát, ryby nebývají zrovna pokrmem, který si každý obyvatel rád a často dá. A to je škoda a zároveň i velká chyba. Ryby jsou zdravé a měly by zabírat v našem jídelníčku více místa než doposud. Rybu bychom si měli dopřát alespoň každý týden.
Ryby jsou bohaté na cenné bílkoviny a zejména omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Uchovávají v sobě mnoho vitamínu a minerálních látek jako je zinek, hořčík, fosfor, jód, fluor, vápník, selen a železo.
Právě pro tyto cenné látky, které ryby obsahují, jsou pro náš organismus nepostradatelným pokrmem. Mají zdravé účinky a působí i proti různým onemocněním kardiovaskulárního systému. Pomáhají snížit cholesterol a také podporují správnou funkci metabolismu. Dokonce působí i jako antidepresivum a zejména těhotné ženy by si jich měly pořádně dopřát, protože napomáhají správnému vývoji plodu. Děti ryby potřebují za účelem správného rozvoje mozkových funkcí.
Dnes už u nás není problém sehnat čerstvou rybu. Můžeme ji sehnat ve speciálních prodejnách, na sádkách nebo i supermarketu. Nejčastějšími rybami, které se u nás prodávají, jsou losos, treska, makrela, kapr, pstruh, candát, tuňák a jiné.
Takový losos je zejména oblíbený. Vyznačuje se svou typickou jemnou chutí a navíc, když se dobře vykostí, nemá v sobě kosti. Koupit můžete lososa i atlantického, ten se vyznačuje růžovým a středně tučným masem. Losos královský je údajně chutnější a jeho maso je tučnější a tmavě oranžové. Připravit se může jako sushi, nebo i jednoduše na pánvi s nějakou omáčkou.
Losos i kapr
Tuňák obecný je další oblíbenou rybou u nás. Známe ji především konzervovanou. Do tohoto zpracování se užívá tuňák žlutý, jeho maso je světlejší. Na sushi či gril je lepší tuňák bílý. Jeho maso je světlé až narůžovělé a má lahodnou chuť.
Maso mořského candáta je jemné, libové a vyznačuje se malým množstvím kostí. Nejlépe je, když se toto maso připravuje na grilu, v páře, či troubě. K dochucení stačí citron, nějaké bylinky a máslo.
Moc dobrou volbou je i pražma stříbrná. Jde o velice kvalitní maso. Pražma šedá se u nás dá sehnat velice snadno a pochází ze Středozemí. Nejlépe se dělá na grilu s bylinkami a citronem. Dobré je ji i péct či podusit.
Dobré chuti se vyznačuje i makrela obecná. Nejlépe chutná správně vyuzená. Menší kousky nejsou tolik tučné. Připravit se dá i čerstvá a to na grilu, nebo upečená v troubě. Ochucuje se bylinkami a kořením. Hodí se k ní citronová, rajčatová i hořčicová omáčka.
Treska obecná je nízkotučná, její maso je jemné a bílé barvy. Chutná i dětem, je skoro bez kostí. Lze upravit na jakýkoliv způsob. Její maso se někdy obarvuje a prodává jako náhražka lososa.
Sladkovodní ryba amur bílý pochází z Číny. Je vhodný pro dietní stravu. Jeho maso je bílé, jemné a nízkokalorické. Nejlépe se připravuje na páře, grilu nebo v troubě. Vhodný je s tymiánem.
Kapr obecný je naší nejznámější rybou hned po pstruhu. Dá se sehnat jak s šupinami tak bez nich. Kapr se často smaží, nebo se připravuje na másle, peče se, vaří, nebo se z něj dělá rybí vývar.
Pstruh duhový je lososovitá ryba, která žije ve většině říčkách v Evropě. Jeho maso je jemně narůžovělé a dobře stravitelné. Připravuje se stejně jako losos. Nejlépe se ochucuje bylinkami, citronem, olivovým olejem a mandlemi.