Sladké]Každý z nás zná ten pocit, když ho honí mlsná nebo má chutě. Nejčastější hříšnou variantou je chuť na sladké. S tou se potýká také nejvíce lidí. Takové chutě potom zaženeme sladkými dobrotami, které si pak dlouho vyčítáme anebo ještě hůř, které se nám uloží do nadbytečných kilogramů.
Náš mozek nám posílá informace o chutích. Aby člověk svoje chutě uspokojil, začne konzumovat takové potraviny, které tyto chutě dopřávají. Ale právě chutě jako takové, mohou naznačovat procesy, které se v lidském těle právě dějí.
Proč trpíme chutěmi na sladké, slané, kyselé nebo hořké? Co se v těle děje?
Klasicky se u nás střídají nejrůznější chutě a to na sladkosti, tučné jako je maso nebo sýry, kyselé, které zastupují citrony, kyselé okurky, octy nebo hořké jako je pivo, hořká čokoláda nebo bylinky. Právě díky chutím nám tělo posílá signál, jakou právě potřebuje energii.
Jednou za čas to potká každého. Neodolatelná chuť na sladké, slané, ostré nebo kyselé. Tělo si řekne, že potřebuje nějakou složku nebo energii dané potraviny. Často nevydržíme a tělo poslechneme, i když ne zrovna tím nejvhodnějším způsobem. Pokud ale poslechnete hlas těla, vyplatí se vám to, pokud sáhnete po zdravější variantě vyžádané chuti. Pokud toužíte po sladkém, místo čokolády si dopřejte raději banán.
Právě cukr je často složka, kterou tělo vyžaduje. Dodává rychle energii, ale ve větším množství způsobuje nemalé problémy a to nejen s tělesnou váhou, ale také se závislostí. Cukr má navíc špatné dopady na žaludek i slinivku.
Pokud máte často neodolatelnou chuť na sladké, tělo signalizuje nedostatek tělesné nebo duševní energie. Psychika nemusí být úplně v rovnováze, můžete trpět stresem či depresí. Pokud by se to snad mělo týkat tělesné úrovně, můžete mít problémy se slinivkou břišní nebo s přemnožením kvasinek. Ty právě cukr vyžadují. Chuť na sladké nezahrnuje jen sladkosti, ale také ovoce, sacharózu a škroby.
Chuť na kyselé nebývá tak úplně častá. Říká se, že takové chutě mají zejména ženy v těhotenství. Kyselá chuť povzbuzuje trávicí procesy a činnost jater, ve větším množství však působí na játra a žaludek negativně. Proto se větší míra konzumace kyselých jídel nedoporučuje. Zároveň také kyselé potraviny zvyšují možnost pocítit pálení žáhy a mít problémy se žaludečními vředy. Chuť na kyselé potraviny, stejně jako na hořké, může být projevem poruchy slinivky břišní.
Kdo mívá chutě na ostrá jídla a neobjede se bez pepře nebo ostrého koření, nemívá v pořádku játra nebo žlučník. Ostrá chuť právě tyto funkce mobilizuje. Regulují také činnost střev a plic.