Rašelina

By | 13.02.2020

Rašelina]Blahodárné účinky rašeliny na lidský organismus jsou známy už po staletí. Využívá se jako součást dnešních moderních lázeňských procedur. Léčivé účinky se do rašeliny ukládaly postupně a to během jejího několika tisíciletého zrání.

Co to vlastně je rašelina? Jedná se o organickou hmotu, která vznikala tisíce let během procesů hromadění a kvašení. Vznikala tedy díky anaerobnímu rozkladu z organických zbytků, převážně rostlinných těl ve vlhkém prostředí, avšak bez přístupu vzduchu. Vznikla už ve čtvrtohorách, řadí se mezi nerosty a v podstatě je nejmladší formou uhlí.


Pokud vás často bolí klouby, záda nebo trpíte svalovou tenzí, či vás trápí revma, nebo nedostatečné prokrvení, pomůže vám cílená aplikace tepla. Tepelná terapie v těchto případech účinně zabírá a nejlepší prostředkem pro docílení aktivního tepla je právě rašelina.

Ta je samotná velmi univerzální, terapeuti ji používají ve formě koupelí, jako nosiče tepla či ve formě rašelinových zábalů. Na tyto procedury často navazuje masáž, která díky prohřátí postižené oblasti, je mnohem efektivnější.

Možná jste se už s rašelinou někdy setkali a doposud jste si neuvědomili, jak vzácnou hmotu máte přímo před sebou. Rašelina je pro lidstvo skutečným pokladem. Vznikala více než tisíciletí a během tohoto období se do ní ukládalo nespočet látek, které příznivě působí na lidské tělo.

Zábaly z rašeliny

Zábaly z rašeliny a koupele v rašelině mají vynikající léčivé efekty na naše tělo. Účinky těchto procesů jsou prověřeny celými generacemi. Rašelina je především známá pro svůj hřejivý efekt. Je složena ze stovek odumřelých rostlin a obsahuje velké množství živin a minerálů, ale také přírodních stopových prvků a jiných látek. Obsahuje také třísloviny, vosky, enzymy a velmi prospěšnou kyselinu huminovou.

Rašelina se výborně vstřebává do pokožky, vyživuje ji, obnovuje a prokrvuje. Má také vynikající antibakteriální a detoxikační vlastnosti.

Rašelina je vhodná především k léčbě těchto problémů a to revmatických onemocnění, bolestí kostí a kloubů, nervových onemocnění, artrózy a onemocnění dýchacích cest. Rašelina zlepšuje činnost svalstva a kloubů a hojí ekzémy, lupénku a akné. Pomáhá i na gynekologické nemoci a na choroby trávicího traktu.

Rašelina se skládá z více než stovek různých rostlin vyskytujících se v přírodě. Patří tak mezi tzv. peloidy, což jsou látky vzniklé přírodními procesy, které se hojně využívají v lékařství k horkým koupelím či právě k tepelným zábalům. Rašelina v sobě rovněž ukrývá nespočetné množství výživných látek, minerálů a přírodních stopových prvků.

Rašelina nejvyšší kvality je přirozeným způsobem zpracovaná do tenké plástve mezi fólii a netkanou propustnou textilii, která má za úkol zajistit plnou propustnost přírodních látek z rašelinového zábalu.

Velký úspěch mají u pacientů rašelinové zábaly. A to hlavně díky tomu, že rašelina má výborný tepelný efekt, který je výrazně vyšší než u jiných tepelných procedur. Rašelina má mimořádné tepelné vlastnosti a tak rašelinové zábaly předávají teplo až 3-7x delší dobu než voda.

Další pozitivní efekt vyplývá z velmi nízkého pH rašeliny, díky kterému se aktivují látky, tzv. pufry v lidském organismu. Tyto pufry tlumí výkyvy v acidobazické rovnováze (náhlé přírůstky kyselých nebo zásaditých látek) a udržují tak požadovaný rozsah pH v krvi na hodnotě 7,4. Na účinek pufrů navazuje regulační činnost plic a ledvin.

Významným přínosem v aplikaci rašelinových zábalů je vazodilatační účinek, jde o rozšíření cév a tím také lepší prokrvení, který je díky přímé aplikaci rašeliny dlouhotrvající.

Rašelina však není vhodná úplně pro všechny. Měli by se jí vyhnout osoby trpící srdečně-cevním onemocněním, také pacienti po mozkových příhodách, onkologičtí pacienti a těhotné ženy.

A jak proces rašelinového zábalu probíhá? Jednorázový rašelinový zábal se přiloží na postižené místo, překryje se vyhřátou poduškou a při teplotě 60 stupňů Celsia se nechá působit asi třicet minut. Metoda koupele je pak zaměřena na celé tělo a je vhodná i jako kosmetická procedura. Celý proces spočívá v tom, že se rašelina rozpustí v teplé vodě a v ní se pak pacient až dvacet minut koupe. Po koupeli se pacient uloží na lůžko pod deku, kde spočine ještě asi půl hodiny. Během tohoto procesu totiž v těle nastávají důležité látkové výměny.

Přečíst  CXWORX: Nová účinná metoda

Rašelinová koupel

Rašelinovou koupel si můžete udělat i doma, stačí si v lékárně zakoupit rašelinový balíček určený pro domácí použití.

Rašelina nemá však jen léčebné účinky, výborně zabírá i kosmeticky. Na pokožku působí hydratačně, regeneračně a prospívá její restrukturalizaci a celkovému omlazení. Výrazně také zpomaluje stárnutí pokožky a zpomaluje riziko tvorby vrásek.

Rašelina se dnes využívá v balneologických procedurách ve formě koupelí a zábalů. Takové procedury můžeme najít v lázních, ale také v kosmetických salonech.

Rašelina zvyšuje prokrvení celého těla, pocení se vyvolává v menším rozsahu a intenzitě a šíření tepla v organismu je díky rašelině pomalejší.

Rašelina uvolňuje svalové napětí a to zejména v kosterním svalstvu. Vyvolá ho působením zvýšené teploty i reflexně z kůže. Uvolňuje napětí vaziva a působí přímo na kolagen, to zlepšuje zejména viskozitu.

Rašelina tlumí i bolest a to působením změkčením vaziva a prokrvením.

Zvýšené prokrvení znamená i zvýšený přívod obranných látek a povzbuzení specifických i nespecifických imunitních reakcí.

Dnes se dají zakoupit různé výrobky a kosmetické produkty obsahující rašelinu. Pokud se však chcete nechat hýčkat, zajděte do kosmetického salonu nebo si dopřejte několikadenní péči v lázních. Uvidíte, že nebudete litovat a rašelinu budete opětovně vyhledávat. Ne nadarmo mívali naši předci bahenní koupele.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..