Psychosomatika a uložené problémy v těle

By | 14.08.2020

Psycho]Není žádným tajemstvím, že stav naší duše se odráží na stavu našeho těla. Pokud cítíme strachy ať už vědomé nebo nevědomé, naše tělo na něj reaguje stažením, nafouknutím, křečemi, záněty, otoky a bolestí různého typu.

Pokud hledáme příčinu našeho onemocnění, můžeme zkusit zapátrat po vnějších vlivech, ale také po těch vnitřních. Dobu nemoci můžeme použít k zastavení, pozorování, přemýšlení, přehodnocování a k přenastavení našeho životního stylu, tempa a myšlenkových vzorců.

Psychosomatika chápe člověka jako celek, neodděluje duši a tělo od sebe, ale naopak je přijímá obojí. Psychosomatika tvrdí, že duše a naše psychika ovlivňuje projevy našeho těla.


Pokud tedy zdravotní problémy stále přetrvávají nebo se příznaky nemoci stále vracejí, možná vám pomůže tento náhled na nemoc jako na psychosomatiku a fungování mysli a těla.

Mezi nejčastější psychosomatická onemocnění patří například chronická bolest hlavy, břicha, kloubů a zad, také chronická únava, neurologické problémy, gynekologické problémy, kožní problémy a ekzémy, nespavost, bušení srdce, píchání na hrudi, dušnost, brnění končetin a obličeje, nechutenství nebo nadměrná chuť k jídlu, zažívací obtíže, alergie a mnoho dalších onemocnění, které se stále vracejí nebo přetrvávají.

Při prvních zdravotních tělesných problémech člověk vyhledá lékaře a ten pak provede různé testy a vyšetření, aby zjistil, kde se skrývá problém a určil správnou diagnózu. Pokud však jsou problémy v naší psychice, je klasikou, že lékař nezjistí žádné abnormality a výsledky vyšetření jsou v normě. Pacientovi tak předepíše léky, které mu ale nepomáhají. Pacient nakonec dochází k lékaři znovu a znovu a lékař mu buď tvrdí, že je zdravý, nebo nemůže přijít na to, kde tkví celé jádro jeho tělesného problému. A často to lékaři ani nemohou dokázat, protože problémy leží přímo uvnitř nás.

Řešením vašich zdravotních a fyzických problémů může být například přehodnocení vašeho dosavadního způsobu života – nadměrná pracovní zátěž, konfliktní vztahy, málo času na rodinu nebo na sebe, málo pohybu, negativní a strachu plné myšlenky.

Psychika má na starosti více než 70 procent všech tělesných problémů. Duše může prostřednictvím těla volat v podstatě o pomoc, taky je to vždy dobrý čas k tomu, se zastavit nebo zpomalit naše životní tempo a zamyslet se nad naším nitrem. Trápení, nespokojenost a stres jsou pro organismus velmi zatěžující a často se s nimi tělo vyrovnává fyzickým problémem. Kde se tedy onemocnění, která souvisí s naší psychikou, berou? Příčiny mohou být různé. Může to být potlačovaný strach ze ztráty zaměstnání, trvalý stres v práci, rozpad partnerského vztahu nebo i úmrtí blízkého člověka. Mohou za to i nefungující rodinné vztahy, nespokojenost v životě a obavy z budoucnosti. Tělo si zkrátka vše pamatuje, jak emoce, co jsme prožívali, tak také vzpomínky na situace.

Pokud budete ignorovat své pocity i přes trvající obtíže, je dost možné, že obtíže budou narůstat jako signál těla, že musíte něco změnit, jinak se zničíte. Každá část lidského těla odpovídá za určité strachy. Podle toho, kde nepříjemné pocity vznikají, se dá určit, čeho se člověk obává.

Neradi si však přiznáváme různé pocity. Tyto nezpracované pocity se pak ukládají na různá místa na těle a tam začnou bolet. Můžeme je sice vytěsnit z hlavy, ale z těla už těžko. Podvědomí tak vytěsní bolestné prožitky, myšlenky a vzpomínky, včetně strachů a obav. Aby se nám ale připomněly, transformují se tyto pocity do nemocí a pokoušejí se získat si naši pozornost.

Pokud i přes trvající obtíže ignorujeme své pocity, naše zdravotní problémy mohou narůstat jako signál těla, že vážně musíte něco změnit. Pokud tedy chcete uzdravit své tělo, musíte uzdravit duchovní příčiny vašich onemocnění.

Každá část lidského těla odpovídá za určité strachy a podle toho, kde nepříjemné pocity vznikají, se dá určit, čeho se člověk obává. I přesto, že lidské podvědomí nerado některé pocity přiznává, je důležité s nimi pracovat.

Tyto nezpracované, vytlačené pocity se pak ukládají na různá místa na těle a začnou bolet. Jde o tzv. vytěsnění. Podvědomí tyto bolestné prožitky, myšlenky a vzpomínky vytěsňuje a to včetně strachů a obav.

Aby se však tyto nezpracované pocity připomněly, transformují se do nemocí a pokouší se tak získat pozornost.

Existuje také tzv. psychosomatická mapa strachů. Pokud vás problémy zastihnou v obličeji, můžete mít strach ze ztráty tváře. Krční páteř značí strach z omylu, přání měnit se. Šíje a hrdlo ukazují na strach projevit se a vyjádřit své city. Hrudní páteř ukazuje na strach z absence podpory. Problémy s rukama ukazují na strach z kontaktu se světem. Bederní páteř symbolizuje strach z finanční ztráty a nouze. Problémy s pánví ukazují na strachy v sexuální oblasti. Problémy s nohama značí strach ze ztráty opory, nedostatku výdrže, sebevědomí a stability.

Problémy s očima značí strach z reality, odmítání vidět pravdu. Problémy s rameny jsou strach z projevu slabostí a z nevyrovnání se se zodpovědností. Problémy v oblasti hrudního koše značí strach ze samoty, strach ze zavržení, nesprávnosti, méněcennosti. Bránice a žaludek ukazují na ostýchavost, trému, stydlivost a na strach z nevyhovění požadavkům společnosti.

Břicho značí strach o život bez ohledu na reálnost nebezpečí a ukazuje na fakt být stále ve střehu. Problémy se zápěstím značí na strach z kontaktu s lidmi a na strach z komunikace.

Mapu vlastního těla s možnými fyzickými problémy si můžete namalovat sami. Jde o tzv. individuální tělesnou mapu strachů. Stačí nakreslit svoje tělo. Poté zavřít oči a soustředit se na něj a vcítit se do něj. Pak se musíte zeptat sami sebe, zda cítíte nějaké napětí v těle a kde. Jak se cítíte a kde ve vašem těle žije strach? Na kresbě těla můžete vyznačit místa, kde podle vás váš strach přebývá. Těchto míst může být několik, někde se projevují silněji jinde slaběji.

Psychosomatickým onemocněním můžeme samozřejmě předcházet a to pomocí pravidelné duševní hygieny. Každý den se tak zastavte na deset minut a v klidu se posaďte jen tak, sami se sebou. Pozorujte svůj dech a za několik dní taky své myšlenky. Vyzkoušet můžete mnoho technik relaxací nebo meditaci. Díky tzv. psychohygieně můžete odbourat napětí a stres. Uvolnit se a zapomenout na problémy všedního dne a být jen prostě sám se sebou.

Pokud se přece jen vyskytne nějaký problém, je vhodné ho řešit ihned a neodsouvat jej a nezavírat před ním oči. Emoce v sobě nesmíme zadržovat, ale musíme se naučit pracovat s nimi. Uvědomit si je, vyjádřit je a transformovat. Pomoci může rozhovor s přáteli nebo s odborníkem, nebo také příjemná aktivita blízká našemu srdci. Nějaký koníček či záliba. Někdy stačí někomu pomoci a zapojit se do aktivit v prostředí, ve kterém žijete.

Přečíst  Hledáte věrného partnera? Vsaďte na znamení!
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..