Proso]Proso, které zdobí naši zemi od jakživa, je nejstarší plodinou světa. Proso vždy bylo základní stravou národů. V našem jídelníčku ho sice výrazně vytlačila pšenice, ale stále má nezastupitelnou hodnotu. Proso je nejbohatším zdrojem minerálních látek, fluoru, fosforu, síry, železa, draslíku, zinku a hořčíku.
Navíc proso neobsahuje lepek a ukrývá v sobě bohatý zdroj skupiny B vitamínů, minerálů a stopové prvky. Proso se nám dostává na stůl v podobě mletých zrníček na vločky. A jak dokáže právě proso působit na naše zdraví? Proso je jedinečným zdrojem kyseliny křemičité, která prospívá vlasům, nehtům, pokožce a kloubům. Čím více budeme konzumovat proso, tím více budeme mít čistá střeva a žaludek, což nahrává naší imunitě.
Často se můžeme potkat s termínem zlaté proso, ale proso obecně nepatří jen do kosmetických přípravků. Často se používá i jako součást přírodních přípravků pro vnitřní užití. Zmínku o prosu můžeme najít i v Bibli.
Proso je bohaté na sacharidy, stejně jako ostatní obilniny. Strava, která obsahuje proso, působí příznivě na zrak a preventivně působí proti vzniku kožních chorob.
Proso se údajně nejdříve objevilo v Africe a pěstuje se od nejstarších dob doposud. Ti, kteří rádi jedí zdravou stravu, si proso nejvíce pojí s jáhly, což jsou v podstatě vyloupaná zrníčka prosa. Jáhly odvodňují organismus a podporují tak zdravé fungování ledvin. Dobře působí také na žaludek, slinivku a slezinu.
Samo o sobě je proso bohaté na vitamíny a sacharidy. Strava, která obsahuje proso, příznivě působí na zrak a preventivně působí proti vzniku kožních chorob. Proso pomáhá také na udržení správného obsahu vápníku.
Proso se kromě jáhel konzumuje také ve formě naklíčených neloupaných semen.
Naklíčená semínka prosa obsahují vysoký obsah vlákniny, podporují normální činnost střev, obsahují vitamíny B1, B2, B3, B6, kyselinu listovou a další stopové prvky. Každá z látek obsažená v prosu, má svůj význam při krvetvorbě nebo těhotenství pro zdravý vývoj plodu. Kyselina křemičitá, kterou proso také obsahuje, pozitivně působí na tkáň vnitřní stěny střev a plicní stěny.
Zajímavostí je, že proso je zásadité a pomáhá tak odkyselit organismus. Proso výborně působí u zánětu močových cest a podporuje zvýšení nespecifické imunity. Působí také jako prevence zubních kazů a posiluje sklovinu. Výtažek z prosa se objevuje v řadě kosmetických přídavků a to zejména kvůli obsahu kyseliny křemičité, která dodává vlasům lesk a nehtům pevnost.
Proso se doporučuje při vypadávání vlasů a při celulitidě.
Proso bylo kdysi dávno jednou z hlavních obilovin Slovanů, kteří ho konzumovali v podobě výživných kaší, placek a polévek. Proso má vysoký obsah fluoru, hořčíku, draslíku, fosforu a železa. Proso neobsahuje lepek a obsahuje hodně leucinu, valinu, fenylalaninu a isoleucinu. Obsah minerálních látek a vitamínů v semenech prosa je vyšší než u pšenice, kukuřice, rýže a převažují v něm nenasycené mastné kyseliny.
Proso se doporučuje při chudokrevnosti, rekonvalescenci, vyčerpanosti a na pročištění organismu.
Jáhly jsou oloupaná zrnka žluté barvy, které jsou několikrát větší než mák. Jáhly jsou bezlepkové, zásadotvorné, výživné a lehce stravitelné. Jsou vhodné pro děti i lidi s oslabeným zažíváním. Jáhly jsou výjimečné především obsahem železa. Jáhly se často používají do pomazánek, polévek a k přípravě jídel z mletého masa.