Bezinky]Milé ženy, třásly jste o vánocích bezem se slovy: Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý jest! Netřásli, protože už milého máte? Nevadí, vzpomeňte si na bez letos ještě jednou, a to v září společně s příslovím: Před heřmánkem smekni a před bezem klekni!
Nechoďte bezem třást, ani před námi nemusíte klečet, vezměte nůžky a běžte ostříhat zralé bezinky. Jejich účinek v lidovém léčitelství je totiž prokazatelný. Nebudeme vás nutit, abyste bezinky chroupali za syrova. To by vám asi nechutnalo, ale naučíme vás, jak z nich připravit vynikající likér, díky němuž budete polykat vitamíny i stopové prvky s rozkoší.
Bezinkový likér
K výrobě likéru potřebujete samozřejmě bezinky, zralé, tmavé a plné šťávy. Otrhejte je od stopek, raději si vezměte rukavice, pokud nechce mít ruce jako byste je namočili do inkoustu. Vymačkejte z nich šťávu, nejlépe to jde odšťavňovačem na běžné ovoce. Pokud byste je drtili v drtiči, musíte je prolisovat přes pláténko. Šťávu vlijte do hrnce a přidejte vodu, Počítáme s tím, že vaříte likér z dvou litrů bezinek, takže vody přidejte jeden litr a asi dvacet minut povařte. Poté přidejte kilogram cukru, půl litru kořalky a dvě lžíce kávy. Kořalku můžete dodat libovolnou, tradiční recept nabízí rum, ale bezinkový likér je výborný i s vodkou, protože není tolik aromatický. Vzniklý roztok už nevařte, alkohol by ztratil účinnost.
Bezinky jsou skutečným zázrakem přírody, který nám může posloužit v podobě právě chutného likéru. A poslouží vám i jinak. Na bezu roste chutná houba Jidášovo ucho, bezinka též odpuzuje hmyz, hlodavce a čerstvé listy vložené do krtčí chodbičky prý odpuzují krtky. Po bezinkách budou vaše cévy jako samet díky vysokému obsahu flavonoidů. Pomáhá léčit praskání cév, hemeroidy i křečové žíly. Všechny části rostliny mají léčivé účinky a v minulosti se s nimi léčilo téměř všechno.