Stevie]Jste diabetici a přesto byste si rádi osladili svou každodenní kávu něčím i jiným než jsou umělá sladidla? Nebo snad máte rádi sladké, ale bojíte se, že budete tlustí, a tak si ho odpíráte? Diabetici začněte sladit, tlouštíci, hubněte se sladkých. Jak to máte udělat? Začněte pěstovat stevii sladkou. Je skutečně sladká jako cukr a přitom nemá žádné kalorie a dokonce je i léčivá.
K použití se hodí jak lístky čerstvé, tak i sušené, ty jsou dokonce sladší. Můžete s nimi sladit nejen svoji odpolední kávu, ale hodí se i k přislazování vařených nebo pečených pokrmů i do nápojů.
V přírodním léčitelství se stevie dá využít proti obezitě, žvýkání lístků zahání chuť na sladké. stevie pomáhá proti vysokému tlaku, únavě, depresím, infekcím, ke snížení kyselosti moči a zlepšení trávení. Rozšiřuje cévy, snižuje krevní cukr. Pomůže vám při pálení žáhy,mírní alergické reakce, akné, má antibakteriální a protivirové účinky, dokonce snižuje únavu a prý i chuť na tabákové výrobky a alkohol.
A jak stevii sladkou pěstovat? Je to opravdu jednoduché. V některém, třeba i internetovém, zahradnictví si sežeňte rostlinku, Vložte ji do květináče, velké nároky na substrát rostlina nemá, Stačí běžná, ale dobře propustná zemina. Do května ji pěstujte v bytě, nejlépe na světlém parapetu. Po zmrzlým ji můžete vystrčit na balkon nebo pokud máte, tak na zahradu, to jí velmi prospěje. Pozor musíte ale dát na to, aby stevie nebyla přemokřená, nenechávejte ji proto v misce vodu, to jí opravdu nesvědčí. Vaší péči se stevie odmění bujným růstem, který můžete korigovat řezem, však ona zase doroste a keřík se opět stane kompaktním. Na podzim nezapomeňte rostlinu přenést domů, aby vám nezmrzla. Opět ji dejte na slunný parapet a pěstujete tak, jak to už umíte. Sladké lístky využívejte dle libosti čerstvé nebo sušené.
Pořiďte si domů za okno zelenou cukřenku
Zdroj obrázku: Stevia-rebaudiana-total.JPG – licence Creative Commons