Fagopyrum esculentum, Pohanka obecná]Pohanka je a vždy byla významnou součástí jídelníčku nás i našich předků. Dnes, kdy se stalo hitem žít bio a jíst jen zdravé, kvalitní suroviny, se lidé k pohance opět vrací. Byť se to nezdá na první pohled, pohanka je velice zdravou surovinou.
Mnoho lidí si myslí, že pohanka je vlastně obilí. Ale to není pravda. Je to rostlina jednoletá, výšky dosahuje až jednoho metru a má toho hodně společného se šťovíkem, či rebarborou. Pohanka začala být oblíbená celosvětově, a tak ji mnoho zemí začalo pěstovat ve velkém. Můžete si ji ale vypěstovat i u vás doma na zahrádce. Není nijak náročná na zeminu a netrápí ji ani problémy se škůdci.
Pohanku, která nám vyroste na zahradě, musíme před tím, než ji sníme, opražit. Tím rostlina ztratí svou natrpklou chuť a naopak zvýrazní chuť, která se podobá chuti po oříškách. Dnes můžete v obchodech narazit na mnoho druhů pohanky, pokud máte však na výběr, vždy volte pohanku světlejší barvy. Znamená to totiž, že pohanka nebyla loupána za vysokých teplot, ale za pomoci tzv. mlýnských kamenů. Nejlepší je však dostat pohanku neloupanou. Ta obsahuje všechny potřebné živiny. Pokud toužíte po pohance, zkuste i pohankovou kaši, či dietní chlebíčky. Nikdy však tolik živin v těchto typech jídel, jako v klasické pohance, nenajdete.
Za nejpodstatnější látku, kterou pohanka obsahuje, se považuje rutin, ten pomáhá udržet pružné cévní stěny a snížit vysoký tlak. Nejlepší je proto pohanku kombinovat s vitamínem C, který pomáhá tuto látku lépe vstřebávat. Najdete v ní také sacharidy, fosfor, vápník, draslík, bílkoviny, vitaminy B, zdravé tuky, či vlákninu. Mouka vyrobena z pohanky neobsahuje lepek.