Pečený čaj] Pečený čaj se v poslední době stal velkým a vyhledávaným hitem. Někteří už pečený čaj znají od svých babiček, jiní ho objevili až teď. Pečený čaj může mít mnoho podob. Může se jednat o ovocný pečený čaj, nebo vánoční pečený čaj a další. Vždy záleží, co do něj dáme.
Pečený čaj se tak stal jedinečnou pochoutkou, s kterou není problém si vychutnat chvíle pohody nebo vánoční atmosféru. Pečený čaj se tak naprosto odlišuje od dosavadních tradičních sáčkových čajů. Pečený čaj bývá stoprocentně přírodní a místo barviv, konzervantů a aromat od něj můžete očekávat kupu ovoce.
Takový čaj už znaly naše babičky, přesto, že zažívá velkou popularitu až dnes a v posledních několika letech. Svým vzhledem připomíná domácí zavařeninu skladovanou v zavařovacích sklenicích. Avšak po zalití horkou nebo studenou vodou se promění v lahodný nápoj, který je oblíbený mezi dětmi i dospělými.
K pečenému čaji můžete přijít buď tak, že si jej sami doma podle receptu upečete, nebo si jej koupíte už hotový. Pokud si jej plánujete zakoupit, shánějte čaj, který bude nazvaný jako Babiččin ovocný čaj. Jedná se o výrobek české firmy, která prodává ovocný čaj hned v 18 variacích.
Dokonce se prodává i pečený čaj s názvem Dědečkovo tajemství. V takovém čaji můžete najít i přídavek alkoholu.
Pečený čaj: Výborný recept na tuto pochoutku
Pomalu se začíná ochlazovat a přichází podzim. S ním také plískanice a nepříznivé počasí. Začíná tak období čajů a horkých nápojů, které by nás v tomto počasí zahřály nejen po těle, ale i na duši.
Základem pečeného čaje je vždy ovoce, které může být jak čerstvé tak i mražené. Jeho polovinu by však měly tvořit kyselejší druhy jako je například rybíz a ostružina. Vybírat a kombinovat ovoce můžete dle svých chutí. Použít můžete hrušky, jablka, jahody, maliny, borůvky, ananas, rybíz, pomeranče, ostružiny, meruňky, broskve, třešně, hroznové víno, brusinky, višně, švestky, mandarinky, zkrátka vše, co vás jen napadne. Výborně tak můžete od jara využívat zahrádku a sklízet ovoce, které vám vyplodí. V zimě je tak budete mít, jako kdybyste je znovu našli.
Na pečený čaj budete potřebovat dvě kila ovoce v libovolné kombinaci. Dále asi kilo a čtvrt krystalového cukru, dva citróny, dva decilitry rumu, vodky, nebo griotky, záleží na vás. A samozřejmě nesmí chybět koření, které dělá tu správnou chuť a vůni čaje. Použít můžete hřebíček, skořici, anýz, nebo i jiné, jak je vám libo.
Ovoce nejdříve důkladně omyjte a nakrájejte na menší kousky. Hrušky ani jablka loupat nemusíte. Ve větší míse potom smíchejte nakrájené ovoce, cukr, oloupaný a nakrájený citron, přiměřené koření a podle chuti i alkohol. Troubu si předehřejte na dvě stě dvacet stupňů. Směs v misce důkladně promíchejte a přesypte do hlubšího pekáče a rovnoměrně rozprostřete. Pekáč umístěte do trouby a vše za občasného promíchání pečte tak dlouho, dokud ovoce nepustí šťávu. Trvat by to mělo asi čtyřicet pět minut. Směs v troubě ale kontrolujte. Mezitím si připravte skleničky, do kterých budete upečenou směs dávat. Až bude směs ovoce upečená, plňte ji do skleniček ještě horkou. Po zavíčkování obraťte sklenice vzhůru nohama alespoň na pět minut.
A máte hotovo, teď už jen stačí sklenice uschovat a otevřít je v pravou chvíli a vychutnávat si podzimní a zimní atmosféru.