Papež v Čechách, aneb svátek sv. Václava

By | 01.01.2021

Benedikt_XVI]V pondělí 28.9.2009 si připomeneme svátek Svatého Václava. Václav, byl v dějinách uctíván jako patron rodu a české země a od sklonku 11. století jej pak považovali za věčného knížete české země. Svatý Václav byl český kníže a světec, který je považován za hlavního patrona české země. Narodil se pravděpodobně v roce 907 v Praze. Zemřel asi 28. září, pravděpodobně ve věku 28 let, ve Staré Boleslavi. S tím souvisí návštěva, Papeže Benedicta XVI. Svatý Václav, je pochován v Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. O životě svatého Václava nejsou téměř žádné spolehlivé doklady. Není jisté jeho datum narození ani datum úmrtí. Zpochybňují se důvody jeho zavraždění, rozdílný politický názor jeho bratra Boleslava a objevily se i domněnky, že Václav žádného bratra vůbec neměl, protože jména Václav a Boleslav znamenají totéž – „více slav” (bole = více).

Významné památky, pozůstatky

Socha sv. Václava v katedrále sv. Víta. Tato socha svatého Václava je taky zobrazena na současné dvacetikorunové české minci).

Část ostatků je uložena na Pražském Hradě v katedrále sv. Víta. Lebka bývá při slavnostních příležitostech vystavována. Podle nařízení Karla IV. měla na ní spočívat v době mimo korunovační ceremonii tzv. svatováclavská koruna českých králů, kterou Karel symbolicky českému světci věnoval. Král se tak přihlásil ke svým přemyslovským předkům, kteří již na sklonku 10. Století chápali Václava jako patrona rodu a české země a od sklonku 11. století jej pak považovali za věčného knížete české země. Připomeňme si i Myslbekovu jezdeckou sochu sv. Václava na Václavském náměstí v Praze. Také socha svatého Václava na Karlově mostě je součástí sousoší Svatého Norberta, Václava a Zikmunda. Svatováclavský cyklus byl vyobrazen ve Velké věži hradu Karlštejna na stěnách přístupového schodiště do Kaple sv. Kříže. Z doby Karlovy pochází také známý votivní obraz druhého pražského arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, na němž byli vyobrazeni patroni české země a kde má sv. Václav výjimečné postavení.

„Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, nedej zahynouti nám ni budoucím.”

Modlitba

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš,
pros za nás Boha, svatého Ducha, Kriste eleison.
Ty jsi dědic české země, rozpomeň se na své plémě.
Nedej zahynouti nám ni budoucím, svatý Václave, Kriste eleison.
Pomoci my tvé žádáme, smiluj se nad námi, utěš smutné,
zažeň vše zlé, svatý Václave, Kriste eleison.
Přečíst  Michaela Kuklová aneb princezna Jasněnka

Odkazy:
Benedikt XVI. – Wikipedia
Svatý Václav – Wikipedia

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..