Palmový olej ]Palmový olej plní dnes různé stránky novin a magazínů. Natáčí se o něm reportáže a spekuluje se o něm v médiích. Palmový olej je totiž nejrozšířenějším zástupcem rostlinného tuku, který se hromadně používá v potravinách. Právě výrobci maskují často neoblíbený palmový tuk za rostlinný olej. Pokud tedy chcete nakupovat kvalitní potraviny, které palmový tuk neobsahují, musíte si hodně načítat etikety potravin a také sledovat různé servery a videa zaměřené na tuto problematiku, které odhalují, ve kterých potravinách se palmový tuk nachází.
Další problematika palmového tuku je, že se získává z palmy olejné. Pro těžařské firmy znamená palma olejná dobrý byznys a pro výrobce potravin zase levnou surovinu. Výhodný obchod tak vzniká pro obě strany. Avšak vlivem masového kácení stromů tropických pralesů a vysazováním umělých plantáží s palmami olejnými vzniká velký problém pro místní ekosystém a celkovou a faunu a floru. Spoustě živočichů tak mizí jejich domov přímo před očima a trpí tím nejen oni, ale také místní domorodci – indiáni. Naštěstí se dnes už o této problematice otevřeně hovoří a vznikají tak různé organizace na ochranu deštných pralesů a jejich živočichů, domorodí indiáni s podporou západního světa zakládají ochranné skupiny, které chrání jejich krajinu před hrozbou těžařů a snaží se je z lesů vyhnat. I to někdy bohužel stojí život samotných ochranářů-indiánů. Obchodu s palmovými plantážemi totiž vládnou peníze.
Palmový olej je nejvíce rozšířený rostlinný olej. Původně tato palma pochází ze západní Afriky. Plod této rostliny je tmavě-červené barvy, velikosti velké švestky, které rostou ve velkých trsech. Každý trs může vážit i 40 kilogramů.
Každý plod obsahuje jediné semeno, jádro palmy. Olej se získává z oplodí palem, nikoliv z jeho semen, jak se může někdo domnívat. Ze semen této palmy se připravuje jiný, tzv. palmojádrový olej a jeho složení je odlišné.
Obecně se palmový olej bere za zdravotně závadný. Podívejme se tedy na jeho složení. Palmový olej obsahuje i mnohé vitamíny a to vitamíny E, D, K a provitamín A – beta karoten. Obsahuje také Koenzym Q 10 a antioxidanty.
Palmový olej snižuje cholesterol v krvi a vytváření trombů. Obsahuje však nasycené mastné kyseliny, které zlepšují vstřebávání obsažených vitamínů, ale podporují zároveň i ukládaní tuku a možnost vzniku aterosklerózy. Jedná se především o kyselinu palmitovou a laurovou.
Palmový olej se během svého použití v potravinářském průmyslu speciálními chemickými reakcemi ztužuje a tak vznikají transnenasycené mastné kyseliny, které nám škodí. I z toho důvodu dnes přibývá infarktů a mozkových mrtvic. Několik institutů pro zdravou výživu vydalo důrazné varování, že je lepší se palmovému oleji vyhnout. Je to však těžké, když palmový olej dnes obsahuje většina běžně užívaných potravin. Ať už se jedná o margaríny a tuky používané k pečení, přes sladkosti, slané pochutiny, cereálie nebo kosmetiku. Palmový olej je obsažen dokonce i v některých zubních pastách.
Velmi se tak liší od lněných, slunečnicových, řepkových nebo pupalkových olejů, které se dají vypěstovat i u nás. Ty jsou naopak zdraví prospěšné, jenže v potravinářském průmyslu jsou tyto oleje dražší a tudíž méně výhodné pro výrobce.
Využití palmového oleje v kuchyni
V kuchyni je však využití palmového oleje mnohostranné. Palmový olej se používá nejvíce na smažení, snáší totiž vysoké teploty, ale nepřepaluje se.
Obsažené karoteny mu dávají zlatavou barvu, kterou poté získávají i smažená jídla. Pro výrobce potravin je výhodou, že palmový olej pomalu oxiduje, má tudíž v potravinách vyšší trvanlivost. Dá se použít při smažení i fritování.
Palmový olej můžeme najít i v takových potravinách, ve kterých bychom to nečekali. Pokud se tedy chcete palmovému oleji vyhnout, vyhněte se následujícím potravinám.
Palmový olej můžeme najít ve směsných stolních olejích, margarínech, sušenkách, čokoládě, nugetách, v instantních polévkách, bramborových lupínkách a v mnoha dalších. V kosmetice slouží k výrobě mýdel, sprchových gelů, šamponů, ale také k výrobě zubních past a líčidel.
Místo použití palmového oleje existují dnes i jiné alternativy a je na výrobcích samotných, jestli se přikloní k zisku nebo k etice a zdravotní nezávadnosti svých výrobků. Každopádně je dobré vědět, v jakých výrobcích konkrétně se palmový olej nachází. V dnešní době internetu už není takový problém zjistit, kterým potravinám se vyhýbat. Použití palmového oleje ve výrobě potravin se odvíjí také od chování spotřebitele. Pokud tedy začnou lidé plošně odmítat výrobky s palmovým olejem, dříve nebo později se to projeví i v chování výrobců, kteří by mohli od použití palmového oleje upustit.