Oxygenoterapie]Nedostatek kyslíku ve tkáních sehrává u mnoha nemocí podstatnou roli. Je to logické a jasné. Když nemůže buňka dýchat, umírá.
Když někdo onemocní, často můžeme pozorovat, že mají tito lidé nedostatek pohybu, životní stresy, žijí ve znečištěném prostředí, kouří, špatně se stravují a tím pádem dochází k autoimunitním onemocněním, dysfunkci štítné žlázy a k mnoha dalším.
Díky speciálním testům na kyslíkovou nedostatečnost, se dá už dnes zjistit, jak je tělo pacienta okysličené nebo ne. Téměř každý pacient, který trpí nějakou chronickou nemocí, trpí nedostatkem kyslíku. A jak se to dá zjistit? Existuje tzv. kyslíkový test.
Dále se pacientům doporučuje terapie kyslíkem. Tento test má také stanovit, zda terapie pacientovi skutečně zabírá a prospívá. Ze začátku se téměř vždy dostavuje u pacienta pocit úlevy, ale vždy je nutné udělat ještě pro jistotu test, kde se měří koncentrace dýchacích plynů před inhalací kyslíku o různém množství. V krvi jsou totiž rozpuštěny dýchací plyny, kyslík a oxid uhličitý a jejich množství je stanoveno tzv. parciálními tlaky. U nemocných je často k vidění právě snížený tlak kyslíku a současně roste tlak oxidu uhličitého.
I věda se v těchto případech snaží pomoci a nabízí zde oxygenoterapii, kdy se snaží kyslík do těla dostávat uměle za pomocí přístroje, který vytváří z vody vzduch s koncentrovaným kyslíkem. Ten poté vede do kyslíkové masky, kterou má pacient na obličeji. Koncentrovaný kyslík je zároveň zvlhčován. Tento postup je vhodný pro léčbu pacientů s těžkými formami postižení srdce i plic, kteří trpí trvalou dušností.
Změna je život
Zároveň však existuje i myšlenka dodávat kyslík do těla příjmem vody, která je hojně nasycena kyslíkem. Tato voda se čerpá z ledovce. Pacient dostane domů lahve s touto vodou a jeho úkolem je zvýšit pitný režim pitím této kyslíkové vody. I tato terapie často pacientům pomáhá.
Dokonce se dnes okysličuje voda kyslíkem za pomoci speciálního přístroje. Napustí se vana a pacient stráví alespoň hodinu ponořený do této vody a kyslík do těla vstřebává kůží. Tato koupel se pacientovi doporučuje minimálně 3x denně při lázeňském režimu. Takto to už provozují v Budapešti a chystají tuto novinku spustit nově i v Piešťanech.
Pokud je pacient, který trpí chronickou nemocí, je jasné, že musí projít úplnou životní změnou. Nekompromisně musí zlepšit výsledky svého kyslíkového handicapu. Musí tedy změnit životný styl, způsob stravování a také přidat pohyb. Nejvíce člověk pro sebe může udělat v přírodě. Také je třeba změnit mechanismus dýchání. K tomu by mohli pomoci různé tréninky dýchání nebo i meditace, která je orientována na dech. Pomoci však může i hraní na hudební nástroj. Záleží na každém pacientovi, jakou cestou se rozhodne jít.
Jedno je však jisté. Chce to změnu a to co nejdříve.