Okurka]Pomalu ale jistě nastává doba léta a s ním i doba teplého počasí. Ať chceme nebo nechceme, v létě se tak trošku mění i náš jídelníček. Dáváme více přednost ovoci a zelenině, která se na našem talíři častěji vyskytuje a to nejenom kvůli tomu, že ji sbíráme na zahrádce, kde jsme si je sami vypěstovali, ale také kvůli tomu, že léto je symbolem setkání, pochutin, grilování a lehkých potravin, které se nejen dobře tráví, ale zároveň náš organismus i osvěží.
Velmi častou letní zeleninou, kterou můžeme vidět buď na talíři, nebo v míse salátu, je okurka. Ta je v létě příjemným zpestřením, protože má svěží chuť a zároveň díky velkému obsahu vody naše tělo dokáže nejen zasytit, ale také osvěžit.
Známé jsou dva druhy okurek. Jedna je dlouhá a štíhlá s hladkou slupkou, kterou známe jako okurku salátovou. Druhá je silnější, kratší, s bradavičnatou šlupkou, nenechává se nikdy dorůst. Nejvyhledávanější jsou plody do velikosti 9 cm a ty se potom nakládají do nálevů a jsou známé jako tzv. zavařené okurky.
Okurka se skládá z 95% vody, 2,5% cukru a minerálů. Je tedy velmi zdravou přísadou našeho jídelníčku a neměli bychom si ji dopřávat pouze v létě. Obsahuje mnoho vitamínu jako je vitamín C, B1 nebo B2. Cennější jsou na okurce i bílkoviny, které pročišťují ústrojí, povzbuzují ledviny, omezují tak buněčné bujení a působí hojivě na naši pokožku. Vymačkaná šťáva z okurek posiluje pružnost našich vlasů a vazivových tkání. Často se tak právě plátky okurky přikládají na pleť nebo na oči. Okurky totiž pročišťují pleť, zklidňují záněty a otoky očí.
Nejdříve byly okurky hořké
Okurka patří mezi nejoblíbenější českou zeleninu. Okurka má velké zastoupení nejen na talíři, ale také v kosmetickém průmyslu. Velmi častá jsou tzv. okurková tonika, která mají vyčistit a příjemně osvěžit pleť.
Okurka obsahuje enzymy a stopové prvky, které zmírňují otoky očních víček a regulují také obsah vlhkosti v pokožce.
Ideální pleťovou masku z okurky můžeme připravit tak, že okurky nastrouháme do kysané smetany. Takto připravenou maskou očistíme obličej. Poté si dáme dva čerstvé plátky na oči. Po několika minutách můžeme cítit znatelnou úlevou unavených očí a kolem nich. Výtažky z okurky se od pradávna užívali v kosmetice pro její tonizační a čistící účinky. Používejte proto vodu z okurek k čištění pleti a její plátky pro unavené oči a k osvěžení.
Výtažek z okurky zabraňuje dehydrataci pleti a současně regeneruje její přirozenou obranyschopnost.
Možná by nikdo nepředpokládal, že původní vlastí okurek je severní část východní Indie. Pěstování okurek bylo známo už před třemi tisíciletími, nejde tedy o nic nového. Dříve se okurky pěstovaly v Indii a Egyptě. V Evropě se nejdříve objevily velkoplodé okurky a to ve starém Řecku v 5. století. před n. l. Jejich plody však chutnaly nejdříve hořce.
Dnešní typy okurek se začaly v Evropě pěstovat až v 16. a 17. století a postupně se rozšířily do dalších pásem.
Okurka = sklenice vody
Sníst okurku je jako vypít sklenici vody. V 250 gramech plodu se totiž nachází až 240 g vody. Což je 96% její hmotnosti. Okurka má však překvapivě vysokou nutriční hodnotu. Zbývající pevná hmota má totiž velkou biologickou hodnotu a léčivou sílu.
Okurky dodávají tělu jen malé procento kalorií. Jejich největší bohatství spočívá v obsahu zásaditých minerálů. Okurky neutralizují nadměrné kyselý odpad produkovaný tělem po konzumaci jídel živočišného původu. Dokáží tedy výborně dezinfikovat tělo. Usnadňují vylučování odpadních látek z krevního řečiště a to močí a pokožkou. Zdraví a vzhled pleti závisí na čistotě krve.
Skutečná krása totiž pochází zevnitř. Okurka, díky vysokému obsahu vody, také urychluje pohyb stolice ve střevech. Upravuje tedy zažívání a tělo přijímá bohatou zeleninu. Okurka se hodí tedy také pro diety.
Okurky poskytují síru, tedy látku, která je pro zdraví kožních buněk, vlasů a nehtů nezbytná. Čistí krev od toxických látek. Konzumace okurky se doporučuje při atopických ekzémech, kontaktní dermatitidě a při lupénce. Nejlepší ošetření okurkou je, pokud si postižené místo promasírujete a přiložíte na ně okurku.
V létě zkuste také osvěžující okurkovou limonádu. Stačí jen okurku nastrouhat najemno a vhodit do vody a zamíchat a můžete si užívat osvěžující koktejl.
Zaměřte se na pevnost plodu
Okurky, jak již bylo zmíněno, jsou vhodné při držení diety. Obsahují velmi málo kalorií, ale vyvolávají pocit nasycení.
Nejlepší variantou je, konzumovat okurky syrové. Sbírají se nezralé a musí se tedy okurky dobře požvýkat, aby se předešlo trávicím problémům. Okurku můžete jíst v salátu s olejem a citronem nebo jako gazpacho smíchané s rajčaty a zeleninou. Pokud jste si okurku sami nevypěstovaly, je lepší je zbavit slupky, abyste se tak vyhnuly případným pesticidům.
Vařené okurky se dají zapékat, přidat do polévky nebo vařit s další zeleninou. Okurky však mohou mít nadýmavé účinky, a to zejména, když se dobře nepokoušou. Konzumaci okurky by si měli rozmyslet pacienti s onemocněním žlučníku, se střevními a žaludečními problémy. Také by se okurce měli vyhnout ti, kteří trpí průjmovými onemocněními.
Okurky jsou u nás k dostání celý rok. Dá se s nimi kouzlit a konzumovat v různé podobě. V Indii se okurka jí s jogurtem, ve Skandinávii se do okurkového salátu přidává smetana. Francouzi okurku zdobí osolenou šlehačkou a v Řecku z okurek vyrábí oblíbené tzatziki s jogurtem a česnekem.
Osolením okurka uvolní vodu, kterou můžeme slít. Zároveň se okurka přidává jako ozdoba na obložené chlebíčky.
Při nákupu okurky se zaměřte na pevnost plodu a na stav špiček. Na těch se totiž nejdříve projevují vady a hniloby. Okurky vydrží zhruba týden v chladničce.