Lentilky]V dnešním světě plném zdravé výživy a bio produktů, se snad každý trošku zajímá o to, co jí. Nehledě na spoustu skandálů s různými náhražkami v různých produktech. Avšak i přes různé doporučené diety, či rozvrhu stravování a co vše do svého jídelníčku zahrnout, existují různé závislosti na jídle. Ty se mohou rovnat i samotné závislosti na droze.
Jednou z nich je i neovladatelná chuť na sladké, tzv. craving. A možná, že touto závislostí bude trpět více lidí, než si myslíme, a to hlavně žen.
Craving znamená dychtit po něčem, například po sladkostech. Prakticky by se tato závislost dala definovat jako nemoc, která pramení z procesů, které probíhají v lidském těle. U jedinců, kteří mají výrazné chutě na sladké, byly dokonce zjištěny poruchy produkce serotoninu. Tedy hormonu, který vyvolává pocit uspokojení. Tento pocit tak mohou celkem dobře nahrazovat sladké pochoutky.
Často tak hladina tohoto hormonu bývá v těle nízká a dá se lehce navýšit pozřením potravin s obsahem cukrů. Právě touha po sladkém může vyústit až ve skutečnou závislost, srovnatelnou se závislostí na nějaké droze.
Myslím, že každý z nás zažil někdy pocit, že si prostě musí dát něco sladkého, protože cítí momentální velikou a silnou potřebu ukojit své chuťové buňky. Jak ale rozpoznat, jestli nejsme závislí i my sami?
Pokud by šlo opravdu o velkou závislost, dá se rozpoznat i podrážděností, depresí a bolením hlavy, pokud neukojíte svoji touhu po sladkém. Jakmile sníte sladkost, tyto pocity vás přejdou.
Pokud vás trápí tato závislost a obtěžuje vás ve vašem každodenním životě, zkuste se naučit některé relaxační techniky a techniky dýchání. Zkuste se také více hýbat, neboť pohyb dokáže dotovat tělo hormony štěstí. Zkuste také jíst sladké, ale s mírou, nebo v lehké formě.