Mráz]I přesto, že v posledních letech u nás prožíváme mírnou zimu, neznamená to, že se na našich tělech nepodepisuje chlad a mráz. Mrazy nejsou i tak výjimkou a průměrná denní teplota je nízká.
Lidský organismus je velmi citlivý na chladné počasí, zejména ve střední Evropě. Nejsme na mrazy zvyklí tolik jako jiní Evropané ze severnějších států. Nízké venkovní teploty mají za následek zúžení cév a zvýšení krevního tlaku. Způsobují nám svalový třes a zvýšenou tvorbu adrenalinu. Tělo si tak zajišťuje to, aby mělo co nejvíce tepla. V zimě se také mění složení krve, díky rostoucí produkci krevních destiček je krev hustší. I tak čelíme rizikům, že se zúžené cévy mohou ucpat a krevní tlak se zvýší. Můžeme mít problémy s dušností, bolestí hrudi nebo trpět na kardiovaskulární onemocnění. S krátkodobými mrazy se zdravý lidský organismus vyrovná snadno, ale dlouhotrvající chlad není pro naše tělo dobrý. Před mrazem je důležité se chránit a to nejlépe správným oblékáním, chováním ale také pravidelným prohříváním organismu.
Prohřívání těla by mělo správně přicházet zevnitř, k tomu mohou pomoci potraviny i nápoje. Během zimního období je vhodné konzumovat více tepelně upravených pokrmů. Některé potraviny mají dokonce moc zrychlit lidský organismus až o 15 %.
Tzv. termogenní potraviny mají vysoký obsah bílkovin a koření. Naše tělo tak dokáže zahřát kari, chilli, zázvor, badyán i skořice. Také pórek, pažitka, křen, cibule i česnek. Ze sýrů dávejme přednost těm kozím a ovčím. Občas si dopřejme ovesnou kaši nebo ryby a konzumujme máslo a vejce.
Z nápojů dávejte přednost kakau a černému čaji nebo punči, kde prohřeje i koření, které obsahuje.